22650760
22650761
09128709980

اهمیت نور پردازی در دکوراسیون داخلی

9 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 23 مرداد 1396 در ساعت 19 : 31 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )
اهمیت نور پردازی در دکوراسیون داخلی

به لطف آقای ادیسون و اختراعش، دیگر نور همیشه در دسترس مان است. گزینه های نورپردازی، از لامپ های حبابی گرفته تا فلورسنت های کم مصرف، بسیار زیاد و منحصر به فرد هستند. همه انواع روشنایی را، چه منبع آن از نور خورشید باشد یا لامپ، می توان به پنج دسته تقسیم کرد. اما به جزء پیمانکار برقی که استخدام می کنید، دیگر به خودتان بستگی دارد که چه نوع نورپردازی برای دکوراسیون داخلی منزل خود انتخاب کنید. در این مقاله سعی بر این شده است که در پیدا کردن گزینه های روشنایی مناسب برای دکوراسیون داخلی منزل تان شما را راهنمایی کنیم.

 

*نورپردازی طبیعی*

همه می دانند منظور از نور طبیعی چیست. منظور نور خورشید است که به طرق مختلف می تواند وارد اتاق شود. معمول ترین راه ورود نور به اتاق، پنجره ها و درها هستند اما نورگیری از سقف هم یکی دیگر از این راه هاست. اما اگر اتاقی هیچ در یا پنجره ای نداشته باشد دلیل بر این نیست که نور طبیعی خورشید نمی تواند وارد فضای ان اتاق شود. تیوب های خورشیدی را می توان به راحتی در هر فضایی نصب کرد؛ این تیوب ها از فلز بازتابنده ساخته شده اند و می توان آنها را تقریبا در هر جهتی خم کرد تا نور طبیعی را به هر جای خانه وارد کرد. مزایا و معایب: نور طبیعی زیبا است اما تنها در طول روز قابل دسترس است، و در طول شب به گزینه های روشنایی دیگر نیاز می شود.

*نورپردازی محیطی (Ambient)*

نور در این نوع نورپردازی به صورت محیطی است، یعنی از همه جهات تابیده می شود. فلورسنت یکی از معمول ترین انواع نورپردازی محیطی است. نورپردازی طبیعی هم با نورپردازی محیطی ارتباط نزدیکی دارد.

شیشه های ثابتی که معمولا در دکوراسیون فروشگاه و دفاتر تجاری مانند بانک ها نصب می شوند هم نوعی از نورپردازی محیطی هستند. مزایا و معایب: نورپردازی محیطی ملایم و گرم است اما به طور کلی نور محدودی است.

*نورپردازی متمرکز (Accent)*

نورپردازی متمرکز برعکس نورپردازی محیطی سعی بر این دارد که برخی مناطق و بخش های خاصی از اتاق را بیشتر از دیگر بخش روشن کند. نورپردازی خطی، یک نمونه از نورپردازی متمرکز است. استفاده از لامپ های توکار سقفی نیز یکی دیگر از راه های بسیار خوب برای نورپردازی متمرکز در آشپزخانه، حمام و یا اتاق خواب است. مزایا و معایب: نور متمرکز برای نمایش مبلمان، اثر هنری و یا زمینه های طراحی بسیار عالی عمل می کند. از آنجایی که نور متمرکز به صورت مستقیم تابیده می شود، بسیار سریع گرم شده و هر چیزی که در داخل شعاع پرتو نور قرار دارد را نیز گرم می کند.

*نورپردازی هنری (Aesthetic)*

هنگامی که بخواهید خود نور را به عنوان محور اصلی دکور به نمایش بگذارید، نصب یک نور هنری بهترین انتخاب است. دیوارکوب ها، علائم نئونی و تیرهای چراغ برق، همگی نمونه هایی از روشنایی هنری هستند. نورپردازی های محیطی و متمرکز را نیز می توان در زیر مجموعه نورپردازی هنری برای دکوراسیون داخلی منزل قرار داد. مزایا و معایب: نورپردازی هنری یک راه عالی برای افزودن ظرافت و هنر به دکوراسیون داخلی خانه است. اشکال این نوع نورپردازی آسان است که به طور معمول گران تر از دیگر گزینه های نورپردازی هستند.

*نورپردازی کاربردی (Task)*

این نوع نورپردازی خاص بیشتر برای میز کار، روی اُپِن آشپزخانه و یا بخش های آینه دار حمام و دستشویی، در واقع برای هر قسمتی از خانه که کاربرد خاصی دارد مناسب است. چراغ های روی میزی قابل انعطاف، لامپ های دور آینه و چراغ های توکار زیر کابینت ها، نمونه هایی از نوع نورپردازی هستند. مزایا و معایب: این نوع نورپردازی برای بخش هایی از منزل که کاربردهای خاصی دارند بسیار خوب است و نور مورد نیاز برای آن کاربرد را فراهم می کنند. اما چون فقط یک بخش خاص را روشن می کنند، تاثیری در روشنایی بقیه اتاق ندارند.