نکات مهم طراحی داخلی فروشگاه

دیزاین ضعیف و رعایت نکردن نکات لازم برای طراحی داخلی فروشگاهتان ممکن است ضررهای بسیاری را برای شما به همراه داشته باشد. یک طراحی داخلی مناسب میتواند مشتری شما را جذب یا دفع کند، تو شرایطی که عقل مردم به چشمشون هست شما میتوانید با یک طراحی داخلی مناسب برای فروشگاهتون مشتری های بسیاری را جذب کنید، برای اطلاعات بیشتر با گروه دکوراسیون سفید تا انتهای این مطلب همراه باشید.

حس رضایت از خرید در نهایت به ایجاد حس وفاداری به مغازه و همچنین گفتمان مثبت در مورد خرید کمک بسیاری خواهد کرد، یکی از عوامل تأثیر گذار بر جو مغازه زیبایی ظاهری آن است. بسیاری از صاحبان فروشگاه این نکته را به خوبی درک کرده اند که زیبایی و تزیینات محیطی از عوامل برجسته ای هستند که موجب جذب مشتریان به این مکان می شوند.

چند نکته مهم مربوط به دکوراسیون داخلی فروشگاه را بیان کنیم

  • طراحی ورودی مناسب یک فروشگاه.
  • انتخاب ترکیب رنگ مناسب فروشگاه.
  • اهمیت فضای سمت راست فروشگاهها.
  • طراحی فضای خاص برای محصولات مهم.
  • مسیر حرکت درست برای مشتری در داخل فروشگاه.
  • طراحی جذاب ویترین فروشگاه یا مغازه.
  • طراحی نور مناسب برای داخل فروشگاه.
  • طراحی مناسب میز صندوق یا کانتر در فروشگاه.
  • طراحی محلی برای استراحت مراجعین فروشگاه.
  • راحتی و آرامش فروشندگان و کارکنان فروشگاه، قطعاً بر روی فروش تأثیر دارد.

در ادامه بعضی از موارد بالا را توضیح میدهیم

فضای ورودی فروشگاه

قسمت ورودی فروشگاه نخستین بخشی است که پای مشتریان به آن قسمت می رسد. با توجه به ابعاد و مساحت فروشگاه ابعاد آن متغیر است. این منطقه از فروشگاه، فضا یا مرزی است بین داخل و خارج از فروشگاه به همین خاطر برخی به این منطقه را منطقه مرزی نامگذاری کرده اند. این بخش علت شکل گیری تصویری ست که در ذهن مشتری بر مبنای احساس ایجاد می شود. در این منطقه مشتری مغازه را از بابت : نوع یا سبک طراحی داخلی، هماهنگی فضای داخلی با محصولات، کیفیت نورپردازی، استفاده از رنگ ها و ویترین را بررسی می کند.

 

 

نگاه مینمالیستی به طراحی داخلی فروشگاه

گاهی نیازی به نمایش همه کالاها و شلوغ کردن فضای داخلی فروشگاه نیست ! بارها برای همه ما پیش آمده که از فروشگاه هایی با اجناس کمتر و خلوت اقدام به خرید کرده ایم. نگاه مینمالیستی به طراحی داخلی فروشگاه امروزه برای هر نوع طراحی می تواند پاسخگو باشد. با طراحی مینیمال دکور و ویترین مغازه می توان به مراتب تاثیری بیشتری بر روی مشترها گذاشت. می توان به سادگی با استفاده از کمترین مدل ها ولی درعوض نمایش بهترین کالاها در ویترین مغازه محیطی جذاب خلق کرد.  در کنار نمایش کالاها از رنگ مناسب و سبک نورپردازی نیز نباید غافل شد.

استفاده از علائم در بخش ورودی و نمای مغازه یا فروشگاه:

همه ما انسانها بصورت ناخوداگاه نسبت به جملات دستوری محترمانه عکس العمل مطابق آن دستور را نشان می دهیم. یعنی اگر در ورودی فروشگاه یا مغازه ما، یک عبارت دستوری محترمانه مانند “بفرمایید و از محصول خاص ما دیدن فرمایید” بصورت کارشناسی و استادانه در طراحی وروردی قرار داده شود، حتماً تأثیر زیادی در ورود مشتریهایی که از مقابل مغازه یا فروشگاه ما عبور می کند، می گذارد.

به این ترتیب برخی از مشتریانی که تنها از مقابل فروشگاه ما عبور می کنند تا به ویترین بعدی برسند، با دیدن این چنین عبارتها یا علائمی، در ناخود آگاه خود تصمیم میگیرند که به آن عمل کنند. این کار، شبیه به کشاندن مشتری به داخل فروشگاهمان است، بدون آنکه مستقیماً درخواستی از او کرده باشیم.

طراحی فضا‌های خاص برای محصولات خاص در دکوراسیون فروشگاه

شما می‌توانید برای محصولات ویژه‌ای که مدنظرتان است یک فضای خاص طراحی کنید. برای مثال شما می‌توانید این فضا را در وسط فروشگاه خود ایجاد کنید. با این کار می‌توانید محصولات ویژه‌ی خود را از سایر محصولات جدا کنید. با انتخاب رنگ خاص در این بخش خاص فروشگاه، همچنین نورپردازی ویژه و معمولاً متمرکز در آن فضا، توجه تمام مشتریها و افرادی که وارد فروشگاه شوند به این بخش جلب می شود.

انتخاب این که در این فضای خاص چه محصولاتی باید قرار داده شود نیز براساس تجربه و اطلاعات فروشنده است. ممکن است محصولاتی که سود بیشتری برای فروشنده دارد در این بخش قرار داده شود. ممکن است محصولاتی که بصورتی فصلی استفاده می شود و باید هرچه زودتر فروخته شود و پول آن بدست بیاید در این بخش قرار داده شود. در هرصورت چیزی که مهم است، طراحی یک جایگاه ویژه برای استفاده فروشنده براساس موقعیت و نظ اوست. در فروشگاه ها و مغازه های بزرگ، طراحی چنین فضایی می تواند بسیار به ارزش طرح فروشگاه کمک کند.

 

 

انتهای هر مسیر نیز باید برای مشتری جذاب باشد

مسیر رفت و آمد را باید طوری طراحی کنیم که مشتری ترغیب شود که کل مسیر را طی کند. برای اینکه این اتفاق بیفتد می‌توانیم در پایان مسیر رفت و آمد مشتری، یک جایگاه را به طور خاص طراحی کنیم. از این جایگاه خاص برای نمایش کالاهای جذاب استفاده کنیم. به این صورت مشتری ترغیب می‌شود که کل مسیر را تا انتهای آن طی کند.

نکات طراحی داخلی مغازه

طراحی ویترین مغازه برای جذب مشتری بیشتر اولین نکته ای است که باید در طراحی داخلی مغازه به آن توجه داشته باشید. هرچقدر که ویترین شما جذاب تر و خاص تر باشد، مشتری بیشتری را به داخل مغازه جذب می کند. اما به طور کلی هم ویترین و هم نوه چیدمان و قفسه بندی برای کالا باید به گونه ای باشد که در عین شاخص و جالب توجه بودن، باعث شلوغی بصری مغازه نشود. دکور مغازه پر از رنگ و شلوغ اجازه دیده شدن محصولات و کالاها را از مشتری گرفته و نتیجه منفی برایتان خواهد داشت.

نکته مهم دیگری که باید در طراحی داخلی مغازه و فروشگاه رعایت شود، استفاده از ترکیب رنگی مناسب برای آن است. مسلما این که دقیقا چه رنگی برای این کار انتخاب شود بستگی به نوع مغازه و ابعاد و اندازه آن دارد. اما چیزی که شما باید به آن توجه داشته باشید این است که در دکوراسیون مغازه، همه چیز به خصوص رنگ ها، در خدمت اجناس داخل مغازه هستند و به هیچ وجه نباید حضور آن ها را تحت تاثیر خود قرار بدهند. بنابراین از ترکیب رنگ هایی استفاده نمایید که از شلوغی بیش از اندازه جلوگیری کرده و اجناس را بیشتر در معرض نمایش قرار بدهند.

کلام آخر

شما می توانید با سپردن طراحی داخلی فروشگاه خود به طراحان و کارشناسان معماری سفید، تا حد امکان مانع پرداخت هزینه های اضافی شوید. معماران و طراحان ما به واسطه ی تجربه و تخصصی که دارند، بودجه کارفرمایانشان را مدیریت کرده و تا حد امکان مانع پرداخت هزینه های اضافی خواهند شد. شما می توانید برای برآورد تقریبی هزینه های اجرا و بهترین طراحی داخلی مغازه با کارشناسان سفید گروپ تماس بگیرید.

 

برای مشاوره رایگان با کارشناسان گروه معماری سفید با شماره های زیر تماس بگیرید:

۰۹۱۲-۲۷۹-۴۳۸۹

۰۹۱۲-۸۷۰-۹۹۸۰

 

سوالات متداول

اهمیت توجه به نکات طراحی داخلی فروشگاه؟

حس رضایت از خرید در نهایت به ایجاد حس وفاداری به مغازه و همچنین گفتمان مثبت در مورد خرید کمک بسیاری خواهد کرد، یکی از عوامل تأثیر گذار بر جو مغازه زیبایی ظاهری آن است. بسیاری از صاحبان فروشگاه این نکته را به خوبی درک کرده اند که زیبایی و تزیینات محیطی از عوامل برجسته ای هستند که موجب جذب مشتریان به این مکان می شوند.

اهمیت نورپردازی در طراحی داخلی فروشگاه؟؟

نکته مهم دیگری که باید در طراحی داخلی مغازه و فروشگاه رعایت شود، استفاده از ترکیب رنگی مناسب برای آن است. مسلما این که دقیقا چه رنگی برای این کار انتخاب شود بستگی به نوع مغازه و ابعاد و اندازه آن دارد. اما چیزی که شما باید به آن توجه داشته باشید این است که در دکوراسیون مغازه، همه چیز به خصوص رنگ ها، در خدمت اجناس داخل مغازه هستند و به هیچ وجه نباید حضور آن ها را تحت تاثیر خود قرار بدهند.

5/5 - (2 امتیاز)