اهداف طراحی داخلی

مبحث طراحی داخلی، اهمیتی خاص یافته و در بسیاری از دانشگاهها و مراکز علمی حتی به عنوان رشته ای مجزا تدریس می شود. الگوها و ایده های مختلفی اعم از مدرن و کلاسیک، توسط طراحان این رشته به کار گرفته می شود و از محدودیت های معماری در زمینه اجرا، معمولا خبری نیست و می توان به ایده های بلند پروازانه ایشان تجسم بخشید، چه بسا به گونه ای میان گستره ای، موضوع فعالیت رشته های مختلف هنری از مجسمه سازی گرفته تا نقوش برجسته قرار میگیرد. پیشرفت تکنولوژی به سبب تسهیل در یکسری از مسائل تاسیساتی و اجرایی از یک طرف و تنوع و کارآیی بالا در محصولات عرضه شده، زمینه مساعد و کارآمدی را در سطح جامعه به وجود آورده است؛ بهانه ای که پرداختن به مقوله طراحی داخلی را جزء لاینفک فضاهای معماری بر می شمارد.

رویکرد و هدف کنونی طراحی داخلی

طراحی داخلی و توجه به جزئیات و تزئینات بعد از چندین دهه سکوت و فراموشی، رویکردی دوباره پیدا کرده و جالب تر اینکه سعی می کند نمودهایی از معماری گذشته را در تلفیقی با الگوهای مدرن بیان کند؛ مساله ای که سال ها است در معماری مورد بحث و جدل قرار گرفته و تاکنون نتیجه ای حاصل نشده است. معماری گذشته ما سرشار است از ظرافت ها و ریزه کاری هایی که هزاران ایده و خلاقیت را در خود نهفته دارد. تزئینات و کاشیکاری های داخلی با تناسبات و رنگ بندی خاص خویش در کنار کالبد درونی، فضایی رمزگون را تداعی می کنند و هم اکنون نیز ارزش فضایی خویش را حفظ کرده است.

یك طراح داخلی مسئول طراحی، دکوراسیون و عملکرد فضای کارفرماست خواه فضا تجاری باشد یا صنعتی و مسکونی. او همکاری نزدیکی با معماران و کارفرمایان برای تصمیم‌گیری در مورد ساختار یک فضا، نیاز کاربران آن و بهترین سبک مناسب هر دو مورد دارد. این حرفه ترکیبی از مهندسی و هنر می‌باشد و مستلزم داشتن ذهنی منحصر به فرد برای بکارگیری مناسب هر دو رشته است.

علاوه بر شناسائی رنگ و محصولات ومصالح و مبلمان باید مهارت گفتگو با كارفرما و قبول سفارشات را داشته و روشهای اجرا و نگهداری عناصر معرفی کنندۀ فضا را بداند. همچنین باید ساختار فضا را بشناسد. این عامل از دانش مورد نیاز برای طراح او را از دکوراتور متمایز می‌کند.

هدف های طراحی داخلی

اهداف طراحی داخلی چیست؟ دلیل صرف این حجم از هزینه و رعایت اصول مختلف در طراحی داخلی چیست؟ چرا باید به المان‌های مختلف در طراحی دکوراسیون داخلی توجه کنیم؟ یک دکوراسیون بد چه پیامدهایی می‌تواند برایمان داشته باشد و در مقابل فواید داشتن یک دکوراسیون استاندارد و اصولی چیست؟ این‌ها سوالاتی هستند که اغلب افرادی می پرسندکه به دنبال بازسازی فضای داخلی خانه یا دفتر کار خود می باشند. در این مقاله مهم‌ترین اهداف دکوراسیون داخلی را در اماکن گوناگون به شما معرفی می‌نماییم.

دکوراسیون داخلی به دنبال چیست؟

این یک سوال کلی ا‌ست و پاسخ آن بستگی دارد به فردی که سئوال را پرسیده است. در حقیقت مسئله این است که شما به دنبال چه چیزی هستید. وگرنه بررسی اهداف جزئی و کلی دکوراسیون داخلی می‌تواند شامل مطالب بسیار گسترده و مختلفی باشد که نتوان در یک مقاله به آن پرداخت.

به همین دلیل باید پیش از هر چیز بدانیم دکوراسیون داخلی مورد نظرمان اولاً چه سبکی ‌دارد و دوماً در چه ساختمان و با چه نوع کاربری‌ای پیاده سازی و اجرا می‌شود.

چرا که این موارد یعنی «سبک دکوراسیون داخلی» و فضای مورد نظر بر اهداف یک دکوراسیون تأثیر می گذارند و تعیین‌کننده‌ی خروجی نهایی پروژه هستند. در این میان خواست افراد و نیازهایشان نیز اثر مستقیمی بر این مسئله می‌گذارد.

طراحی داخلی در فضاهای مختلف

این مهم است که دکوراسیون مورد نظر برای یک محل کار (دفتر، سازمان، شرکت و …) طراحی می‌شود یا برای یک محیط آموزشی مانند مدرسه. مهم است که خانه‌ای که قصد طراحی دکوراسیون برای آن را دارید چه ابعادی دارد. این پارامترها تعیین می‌کنند که دکوراسیون به چه سمتی سوق پیدا می‌کند و چه نتایجی را جست‌وجو می‌نماید.

طراح داخلی باید قابلیت برنامه‌ریزی و اجرای پروژه، تصمیم‌های عملکردی را داشته و با پیمانکار و کارفرما همکاری کند و تمام کارها بنا به نظر خود آنها انجام شود. برای این منظور باید بین سلیقۀ خود و کارفرما تعادل برقرار کند و بیشتر سلیقۀ کارفرمای خود را در نظر داشته باشد. این عامل شاید در ابتدا برای کسانی که می‌خواهند وارد این حرفه شوند ناامید کننده باشد. بخصوص كسانیكه می‌خواهند قبل از اینکه ساخت یک بنا تمام شود طراحی خودشان را شروع کنند. این دو موضوع بیانگر این نکته است که آنها باید در مورد طراحی اولیه و پردازش اطلاعات و زمان‌بندی کارها مهارت داشته باشند. این اصل موجب تعجب تعداد زیادی از طراحان واقعی می‌شود که انتظار دارند تأثیرپذیری کمتری از قواعد اجرایی و فنی در مورد پیدایش یک فضاء و حس کلی آن داشته باشد. افراد موفق در این صنعت اظهار می دارند قابلیت متعادل کردن عملکرد با زیبایی، تعیین کنندۀ موفقیت یک طراح داخلی است. با وجود پیچیدگی كار، آنان که بخوبی از عهدۀ آن بر می‌آیند بسیار راضی و خشنودند.

 

 

شما از طراحی داخلی چه می‌خواهید؟

گفتیم خواست شما به عنوان یک مشتری نیز در نتیجه‌ی نهایی دکوراسیون و جلوه‌ی نهایی کار موثر است. ممکن است شما به دنبال داشتن فضایی با نور بیشتر، فضاهایی با رفت‌وآمد بیشتر و … باشید. سلیقه‌ی شما تعیین می‌کند که چه سبکی از کار در فضای مورد نظر پیاده شود.
اهداف سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی

هر سبک دکوراسیون اهداف خاص خود را دنبال می‌کند. برخی از سبک‌ها به دنبال القای سادگی و کاهش حجم آشتفگی در فضا هستند و برخی دیگر در پی به نمایش گذاشتن جلوه‌ی هنری می باشند.

با این وجود همه‌ی سبک‌های طراحی دکوراسیون اهدافی یکسانی نیز دارند و در فضاهای مختلف برای تحقق آن‌ها برنامه‌ریزی می‌شود. در ادامه مهم‌ترین اهداف دکوراسیون را در ساختمان‌هایی با کاربری‌های متفاوت بررسی می‌کنیم.

اهداف دکوراسیون داخلی منزل

خانه محلی‌ست که شما زمان زیادی را در آن می‌گذارنید.  طبیعی‌ست که دوست داشته باشید خانه‌تان منحصر به فرد بوده و به چیزی که می‌خواهید نزدیک باشد. بررسی می کنیم که دکوراسیون داخلی خانه به دنبال چه اهدافی می باشد.

زیبا سازی و طراوت بخشیدن به فضای خانه

گذراندن زمان زیادی از روز در خانه باعث می‌شود این محل از اهمیت بالایی در تعیین حس و حال و سلامت افراد داشته باشد. طبیعی ا‌ست بودن در محلی با زیبایی‌های بصری و طرح‌های استاندارد و مناسب به شما احساس بهتری می‌دهد و در سلامت روان‌تان نیز تأثیر بیشتری می گذارد. امید و علاقه‌تان را به زندگی افزایش می‌دهد.

محلی خوب برای پذیرایی

با یک دکوراسیون بی‌نظیر در هنگام آمدن مهمان در میزبان حسی فوق‌العاده ایجاد می شود. این خیلی خوشایند است که مهمانان‌ اوقات خوشی را در فضایی گرم و صمیمی سپری کنند. افراد به دنبال پوشیدن لباس‌هایی زیبا و جذاب هستند تا تأثیر گذار باشند. دکوراسیون نیز به همین نسبت لباس زیبای خانه‌ است.

 

لوگو گروه معماری سفید

اهداف دکوراسیون داخلی رستوران و کافه

طراحی داخلی رستوران‌ و کافه‌ نیز اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال آگاهی از روانشناسی رنگ‌ها و اطلاع از این امر که رنگ‌های سرد نظیر آبی می‌توانند اشتهای افراد را کم کنند یا رنگ قرمز تأثیری عکس این موضوع دارد بسیار مهم است. در کنار این موضوع توجه به نوع چیدمان میزها و صندلی‌ها و استفاده از تزئینات مفید و نورپردازی اصولی نیز اهمیت بالایی دارند و می‌توانند بر موفقیت یا عدم موفقیت‌تان تأثیر بگذارند.

 

 

نتیجه گیری

گروه معماری سفید با سال ها تجربه در طراحی داخلی، از مرحله طراحی تا مرحله اجرا و پیاده سازی به صورت کارشناسانه و تخصصی آماده هر گونه همکاری و مشاوره می باشد. شرکت معماری سفید علاوه بر دکوراسیون در تمامی زمینه های مربوط به ساخت و ساز مانند مدیریت پیمان، مشارکت در ساخت، بازسازی، پارتیشن بندی اداری، غرفه سازی و غیره فعالیت می نماید.

 

سوالات متداول پیرامون اهدف طراحی داخلی

اهداف و وظایف طراحان داخلی را برشمارید؟

معمولا به منظور گسترش یک برند جدید یا بازسازی یک برند ناکارآمد، از متخصصان و مشاوران فروش و گرافیست ها و طراحان داخلی کمک گرفته می شود. بعد از بررسی هایی که در زمینه خدمات فعلی و آتی محصولات انجام می شود، گرافیست و طراح داخلی سعی می کنند به بهترین شکل ممکن اهداف سازمانی پیش برنده ی مجموعه را در حوزه ی بصری به نمایش در بیاورند.

طراحی دکوراسیون داخلی خانه بر اساس سبک چیست؟

یکی از اصول طراحی دکوراسیون ، انتخاب بین سبک‌های گوناگون طراحی ‌داخلی است، که اصول و استانداردهایی دارد و می‌توانند روی انتخاب وسایل و رنگ‌های مورد استفاده در دکوراسیون تاثیر بگذارد.

در طراحی داخلی به چه عواملی تاکید میشود؟

طراح داخلی مستلزم آن است که تأکید بر برنامه‌ریزی، طراحی کاربردی و استفاده مؤثر از فضا که در این حرفه وجود دارد، در مقایسه با تزئین فضای داخلی بیشتر باشد.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)