جایگاه معرق کاری در دکوراسیون داخلی

جایگاه معرق کاری در دکوراسیون داخلی 3

معرق کاری ریشه در تاریخ ایران دارد و در معماری مدرن و همچنین طراحی داخلی معاصر کاربرد زیادی دارد و می تواند با فضاهای کلاسیک و مدرن هماهنگ باشد. در دکوراسیون داخلی استفاده از معرق کاری اهمیت زیادی دارد و به لطف خلاقیت هنرمندان ماهر و معرق کار، می توانید در دکوراسیون منزل و همچنین در نماهای مختلف، نماهای بی نظیری خلق کنید. در این مطلب در سایت شرکت دکوراسیون داخلی سفید قصد داریم با شما در مورد هنر معرق کاری و نقش آن در دکوراسیون داخلی منزل صحبت کنیم.

معرق کاری چیست و کلمه معرق به چه معناست؟

معرق کاری در لغت به معنای وصله کردن چیزی می‌باشد.به عبارت دیگر به هر کاری که از تکه و رگه تشکیل شده و با وصله چسبانده شده باشد، معرق می گویند. همانطور که در بالا تعریف شد، معرق ها را می توان از قطعات کوچک چوب، قطعات فلزی، کاشی ها و حتی پارچه ساخت. امروزه نیز با گرایش مردم به لوازم و اکسسوری سنتی و قدیمی، معرق کاری در بین هنردوستان جایگاه قابل قبول و ارزشمندی یافته است. که روز به روز، منزلت این جایگاه بیشتر می‌شود. معرق کاری هنری است که با چوب سر و کار دارد و در این هنر چوب ها با اشکال زیبایی توسط استاد معرق کار برش میخورد تا زیبایی خاص طرح و رنگ چوب حتی جنگی و بکر در تار و پود معرق رخنه کرده و کاری کند کارستان. نقش و نگارهای ایجاد شده بر روی چوب گاهی با رنگ و پلی استر تلفیق می شود و این ترکیب، نمایی خاص را به وجود می آورد.

 

جایگاه معرق کاری در دکوراسیون داخلی
 

انواع زمینه در معرق

در هنر معرق کاری نیاز به زمینه داریم. معرق کاری به معنای کنار هم قرار دادن قطعات کوچک است. بدیهی است که قطعات کوچک باید در کنار هم روی زمین و سطح قرار گیرند تا استحکام داشته باشند،  و در عبارتی، چینش آن‌ها در کنار یکدیگر حفظ شود. بنابراین، معرق کاری باید بر روی یک زمینه انجام شود که رایج ترین آنها موارد زیر است:

  • معرق کاری بر روی زمینه چوب
  • معرق کاری بر روی زمینه پلی استر

کاربرد معرق کاری در وسایل تزئینی و دکوراسیون

هنر معرق کاری عمدتاً برای تزیین و زیبایی وسایل چوبی استفاده می شود، به همین دلیل هر شی چوبی را می توان با کمک معرق زیباتر کرد. مثلا معرق کاری برای زیباتر شدن کتابخانه، بوفه، انواع میزها، وسایل کوچک و لوازم چوبی، تابلوهای چوبی و عناصر تزئینی استفاده می شود. میزهای چوبی به وسیله‌ی هنر معرق، زیباتر می‌شوند. بوفه ها و  کتابخانه را می توان به زیباترین شکل ممکن طراحی کرد. با استفاده از هنر معرق و استفاده از رنگ های مختلف چوب می توان تابلوهای های چشم نواز و ظریفی خلق کرد.

 

جایگاه معرق کاری در دکوراسیون داخلی2
 
از هنر معرق می توان در دکوراسیون منزل و آشپزخانه نیز استفاده کرد. به عنوان مثال می توان از هنر معرق برای راه پله ها، لابی هتل و ساختمان، درها، سطوح میز و پیشخوان، قاب پنجره، قاب عکس، قاب طاقچه و سایر وسایل تزئینی مورد استفاده در دکوراسیون منزل استفاده کرد. علاوه بر این، کابینت های چوبی کلاسیک را می توان با تکنیک های معرق کاری زیباتر کرد و جان تازه ای بخشید.

معرق کاشی و زیباسازی دکوراسیون داخلی با استفاده از آن

معرق کاشی همیشه در دکوراسیون جذابیت خاص خود را دارد. تزیین فضای داخلی با نقش دیواری معرق کاشی باعث منتشر شدن انرژی مثبت در خانه می شود. علاوه بر کاربرد خاص آن بر روی دیوار، می توانید در انتخاب طرح، رنگ و فضای منزل خود خلاقیت بیشتری به خرج دهید و از طرح های موزاییکی نیز کمک بگیرید. معرق کاشی می توانند فضای داخلی شما را بهتر از قبل جلوه دهد. هنگام تصمیم به استفاده از معرق کاشی، به انتخاب رنگ ها و نحوه تناسب آنها با محیط توجه کنید. شاید انفجار رنگ ها توجه را به معرق کاشی یا نقش دیواری جلب کند اما نباید در این زمینه زیاده روی کنید استفاده از معرق کاشی برای هرکسی که اثر را می بیند؛ مانند نفسی تازه است.

 

جایگاه معرق کاری در دکوراسیون داخلی1
 

✅جمع بندی

با استفاده از هنر معرق کاری می توانید فضای داخلی خانه را به شکلی زیبا و سنتی متحول کنید و روح و جان تازه ای به در و دیوار آن بدهید. همچنین لابی آپارتمان و راهرو های ساختمانی از دیگر مکان هایی هستند که معرق کاری می تواند جلوه بصری بسیار زیبایی به آن ها بدهد و به هر چه زیباتر شدن آنها کمک کند. اگر صاحب یک شرکت تجاری یا کسب و کار هستید؛ توصیه می کنیم با آثار هنری معرق کاری به کسب و کار خود جلوه خاصی بدهید و با جلوه های بصری خاص خود را از سایر رقبا متمایز کنید. شاید زمان آن فرا رسیده باشد که این هنر بومی و سنتی سرزمین خود را وارد زندگی روزمره خود کنیم و از آرامشی که از مشاهده بصری حاصل می شود لذت ببریم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس