مهندس دکوراسیون داخلی کیست؟

امروزه دکوراسیون داخلی به یکی از مهم‌ترین عناصر توسعه کسب‌و‌کار‌ها و تبدیل منازل به محیطی پر از آرامش تبدیل شده است. این رشته جایگاه ویژه‌ای در میان مردم دنیا پیدا کرده است؛ به‌طوریکه بسیاری از مردم تلاش می‌کنند تا چیدمان بخش‌هایی از منزل خود را با‌توجه به اصول دکوراسیون داخلی انجام دهند. اما دکوراسیون داخلی رشته‌ای است که باید توسط افراد ماهر و با رعایت اصول انجام شود؛ بنابراین این رشته به‌صورت حرفه‌ای و با مدارک معبر در حال تدریس است.

دکوراسیون داخلی چیست و مهندس دکوراسیون داخلی کیست؟

دکوراسیون یا طراحی داخلی به مجموعه‌ای از طرح‌ها و ابزار‌های متنوع می‌گویند که محیط داخلی یک ساختمان یا اتاق را برای فعالیتی خاص تبدیل می‌کند. طراحی داخلی فرایندی است که در آن روند کاملی برای چیدمان یا تغییر نمای داخلی ساختمان انجام می‌شود. این فرایند شامل طراحی کف، دیوار‌ها، پنجره‌ها، نور‌پردازی، مبلمان و اثاثیه‌های دیگر است. هدف از این کار که ترکیبی از هنر و مهندسی است، ایجاد کردن فضایی راحت، کاربردی و از نظر زیبایی‌شناسی دلپذیر باشد. چیدمان دکوربراسیون داخی اصولا با توجه به نیاز‌ها و خواسته‌های کارفرمایان انجام می‌شود تا محیط در عین زیبایی کارآمد نیز باشد.
 

 
حال مهندس دکوراسیون داخلی کسی است که پروژه‌های این‌چنینی را رهبری و نظارت می‌کند. این شغل، شغلی چند وجهی است و باید چند مورد را به‌صورت همزمان رعایت کرد. به‌گونه‌ای که باید بهترین شیوه و راه را برای دستیابی به اهداف پروژه بیابد؛ با کارفرمایان در ارتباط باشد و وظیفه مدیرت و اجرای طرح را به‌خوبی انجام دهد. این شخص در هنگام تماس با مشتریان باید به دو نکته توجه کند؛ اول، کاربرد محیط است و سپس تاثیری که قرار است بر استفاده‌کننده داشته باشد.

یک مهندس دکوراسیون داخلی باید از خلاقیت و مهارت بالایی بر‌خوردار باشد؛ هم‌چنین روابط اجتماعی خوبی بر‌قرار کند. مهارت‌های عملی قوی و قابلیت سازماندهی امور از دیگر موارد مهمی است که باید به آن‌ها توجه شود. اگر در زمینه‌های دیگری مانند کف‌سازی ساختمان یا قوانین محلی اطلاع داشته باشند، می‌توانند در تصمیم‌گیری‌ها انتخاب‌های بهتری انجام دهند.

ساعات کاری

ساعات کاری این شغل می‌تواند یکی از چالش‌ها محسوب شود؛ ساعات می‌تواند نا‌منظم و بسیار زیاد باشد. البته این مورد به نوع پروژه بستگی دارد که ممکن است ساعات شب یا تعطیلات را به خود مشغول کنند.

وظایف مهندس دکوراسیون داخلی

 

 

  • ملاقات و ارتباط گرفتن با مشتریان به‌منظور اطلاع از نظرات، نیاز‌ها و سلایق آن‌ها
  • آماده کردن طرح‌هایی بر‌اساس نیاز کارفرمایان، بودجه در نظر گرفته شده و نوع ساختمان و فضا
  • تهیه طرحی اولیه برای تایید از سمت مشتری
  • مشاوره با مشتریان در رابطه با رنگ‌ها، جنس وسایل، پارچه‌ها و…
  • آماده کردن طرح نهایی با استفاده از برنامه‌های مخصوص با کامپیوتر
  • مشخص کردن زمان تحویل پروژه و هزینه نهایی برای مشتری
  • تهیه لوازم از جمله مبلمان، رنگ، پارچه‌ها و… در صورت نیاز
  • نظارت و مدیریت بر اجرای پروژه و نصب طرح‌ها
  • بازدید از نتیجه نهایی و اطمینان از رضایت مشتری
  • استخدام افراد ماهر و مورد‌نیاز و نظارت بر اعمال آن‌ها

مهارت‌ها و توانمندی‌های مورد‌نیاز هر مهندس دکوراسیون داخلی

خلاقیت

یکی از مهم‌ترین عوامل در طراحی دکوراسیون داخلی خوب و جذاب، خلاقیت است. یک طراح خوب باید خلاقیت را الگوی خود قرار دهد و قابلیت تطبیق خلاقیت با نیاز‌های مشتریان را دارا باشد.

قابلیت سازماندهی

همانطور که گفته شد چندین مورد در شکل‌گیری محیطی با فضای دلخواه نقش دارند؛ اما هر‌کدام از آن‌ها توسط شخص یا شرکتی به‌صورت جداگانه به تولید می‌رسند. مهارت بالا در سازماندهی کمک می‌کند تا طراح یا مهندس در ارتباط با آن‌ها دچار مشکل نشود.

مدیریت پروژه

این مورد برای مدیریت کار‌هایی است که قرار است در محیط انجام شوند. برای مثال کنترل بر زمان آمدن دوزنده و نصاب پرده‌ها، نصاب کفپوش، در و پنجره و…

طراحی و مدل‌سازی توسط کامپیوتر

این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا بخش مهم و بزرگی از طراحی توسط نرم‌افزار‌های مخصوص کامپیوتری انجام می‌گیرد.

اطلاع از قوانین ایمنی ساختمان‌ها

برای جلوگیری از ایجاد هر‌گونه مشکل در طول انجام پروژه در‌صورت نیاز به تغییرات در ساختمان مهم است.

آشنایی با بازار

اطلاع از مواد، محصولات و ابزار مورد‌نیاز و آشنایی با بازار‌های فروش برای تهیه آن‌ها از دیگر موارد مهم است. در این صورت تهیه مواد مورد‌نیاز در زمان کمتر و در‌صورت آشنایی با فروشندگان با قیمت کمتر انجام می‌شود.

یافتن راه‌حل‌های مناسب

این مورد زمانی مورد‌توجه قرار می‌گیرد که ساختمان یا بنا با مشکلاتی مواجه شوند. در‌صورت وجود مشکل مهندس دکوراسیون داخلی باید توانایی یافتن راه‌حل‌های عملی را داشته باشد.

کنترل هزینه‌ها

تمام مشتریان بودجه مورد‌نظر خود را اعلام می‌کنند تا کار طراحی دکوراسیون داخلی بر‌اساس و با‌توجه به آن انجام شود. بنابراین توانایی کنترل هزینه‌ها در قالب بودجه یکی‌دیگر از مهارت‌های مورد‌نیاز است.

اهمیت مردمی بودن یک مهندس دکوراسیون داخلی در موفقیت او

بسیاری از مهندسان دکوراسیون داخلی تجربه‌های وحشتناکی داشته اند. اکثر مردم توجه خاصی به جزئیات دارند و این توجه در مورد خانه‌های خودشان چند برابر می‌شود. برخی از مشتریان به‌دلیل نداشتن هدفی مشخص و واضح در مورد فضای مورد‌نظر خودشان نمی‌توانند توضیحی دقیق درباره آن به مهندسان منتقل کنند؛ در نهایت از پروژه نهایی نا‌راضی هستند. شخصی در این شغل موفق است که بتواند ذهن مشتریان را بخواند و خواسته‌های مشتریان را به‌خوبی درک کند. برای مشتریان اهداف روشن و انتخاب‌های مناسب و ایده‌آل در نظر بگیرد تا در نهایت رضایت مشتری را جلب نماید. در واقع این کم‌ترین کاری است که یک مهندس دکوراسیون داخلی می‌تواند برای بهبود رزومه و سابقه کاری خود انجام دهد تا موجب افزایش اعتماد کارفرمایان به او شود.

کلام آخر

در‌حالتی که مهندسان دکوراسیون داخلی می‌توانند پیشنهاد‌های متنوع و کارآمدی را به مشتریان خود ارائه دهند؛ اما باید به این نکته توجه داشت که بهترین و کارآمد‌ترین طرح، طرحی است که مشتری انتخاب کرده است. پس در طراحی انتخاب‌ها و سلایق مشتریان در اولویت قرار دارد. وظیفه این افراد این است که با ارائه ایده‌های جذاب کارفرمایان را به سمت انتخاب‌های بهتر هدایت کنند و نه اینکه آن‌ها را مجبور کنند. به عنوان مثال شخصی برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه خود به شخصی مراجعه کرده است، می‌توان با اطمینان گفت که صاحب‌خانه و طراح سلیقه مشابهی ندارند. پس طراح نباید صاحب‌خانه را مجبور به انتخاب‌هایی کند که مطتابق سلیقه او نیست.

 

سوالات متداول

مهندس دکوراسیون داخلی چه مهارت هایی باید داشته باشد؟

همان طور که گفته شد یک مهندس دکوراسیون داخلی باید از خلاقیت و مهارت بالایی بر‌خوردار باشد؛ هم‌چنین روابط اجتماعی خوبی بر‌قرار کند. مهارت‌های عملی قوی و قابلیت سازماندهی امور از دیگر موارد مهمی است که باید به آن‌ها توجه شود. اگر در زمینه‌های دیگری مانند کف‌سازی ساختمان یا قوانین محلی اطلاع داشته باشند، می‌توانند در تصمیم‌گیری‌ها انتخاب‌های بهتری انجام دهند.

یکی از مهم ترین مهارت های یک مهندس طراحی دکوراسیون داخلی را نام ببرید؟

یکی از مهم‌ترین عوامل در طراحی دکوراسیون داخلی خوب و جذاب، خلاقیت است. یک طراح خوب باید خلاقیت را الگوی خود قرار دهد و قابلیت تطبیق خلاقیت با نیاز‌های مشتریان را دارا باشد.

5/5 - (3 امتیاز)
تماس با کارشناس