اهمیت نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی

ایجاد یک نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی یک اصل ضروری است. در برخی موارد، معماری ساختمان به گونه‌ای است که این نقطه کانونی به راحتی قابل تشخیص و ایجاد است. اما اگر معماری خانه اینگونه نباشد، شما باید با استفاده از تمهیداتی، نقطه کانونی را در دکوراسیون فضای خود ایجاد کنید.اهمیت نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی بسیار بالا است.

با ایجاد نقطه کانونی، مبلمان و وسایل دیگر در فضا به یک محور مرکزی متمرکز می‌شوند و همه چیز حول آن مرکز تنظیم می‌شود. این اقدام باعث می‌شود چیدمان داخلی شما منظم و زیبا باشد و فضای داخلی را زیباتر نماید. ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون به سلیقه و نگاه هر فرد بستگی ندارد. هرگاه که وارد یک مکان خاص شوید و نگاه شما به یک جهت خاص جلب شود یا یک شیء خاص توجه عموم را به خود جلب کند، به این معناست که نقطه کانونی ایجاد شده است. نقطه کانونی باعث می‌شود چیدمان خانه شما به صورت اصولی و زیبا باشد.

نقطه کانونی چیست؟

اگر به اطراف خود نگاه کنید، احتمالاً اولین و بزرگترین قسمت یا اثاثیه‌ای که در دکور اتاق توجه شما را جلب می‌کند را مشاهده خواهید کرد. این ممکن است یک کاناپه، دیوار تلویزیون، یک تابلوی بزرگ یا هر چیز دیگری باشد. این قسمت از دکور نقطه کانونی نامیده می‌شود و مرکز ثقل اتاق و نقطه اولیه‌ای است که در بدو ورود به چشم می‌آید. به عبارت دیگر، این قسمت تعیین کننده اولین تاثیری است که دکوراسیون فضا بر فرد القا می‌کند.

هر فضایی به یک نقطه کانونی مناسب و زیبا نیاز دارد و باید مبلمان و وسایل به گونه‌ای قرار داده شوند که تاکید بر نقطه کانونی اتاق صورت گیرد. در دکوراسیون داخلی، نقطه کانونی همانند سوژه اصلی در عکاسی است. یک عکس بدون سوژه و هدف، زیبایی و پیام خاصی را منتقل نمی‌کند. همچنین، یک فضا بدون نقطه کانونی، احساس زیبایی و تعادل را نمی‌تواند به ما منتقل کند.
 
اهمیت نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی

پر استفاده ترین نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی

اگر بخواهیم به پنج نقطه کانونی پرکاربرد در دکوراسیون داخلی اشاره کنیم، تمرکز بسیاری روی آنها وجود دارد.

  • شومینه
  • پنجره رو به چشم انداز
  • آینه و آثار هنری
  • کتابخانه و قفسه
  • مبلمان

ایجاد نقطه کانونی

هر مکانی می‌تواند نقطه کانونی باشد، از جمله سقف‌های بلند، آرک‌های منحصر به فرد و خاص، دیوارهای زاویه‌دار، شومینه، پنجره‌های بزرگ و بلند، پلکان‌های داخلی خانه، کتابخانه، و هر چیز دیگری که به طور جدی توجه ما را به خود جلب کند. همه خانه‌ها باید حداقل یک نقطه تمرکزی در هر فضا داشته باشند. اگر معماری خانه به شما این امکان را نمی‌دهد، می‌توانید با استفاده از وسایل و مبلمان، خودتان نقطه کانونی را ایجاد کنید.

استفاده از گلدان با گیاه زنده یک روش دیگر برای ساخت نقطه کانونی است. به عبارت دیگر، با قرار دادن یک گلدان در خانه، می توانید تغییر چشمگیری را ایجاد کنید یا حتی با قرار دادن چند شاخه گل در گلدانی پر از آب، موقتاً نقطه کانونی را ایجاد کنید.

استفاده از آینه، قاب عکس یا یک تابلوی نقاشی خاص و منحصر به فرد نیز میتواند در ایجاد نقطه کانونی کمک کند. اگر از این روش برای ایجاد نقطه کانونی استفاده کنید، دیوار مرکزی را تشخیص دهید و قاب عکس را روی آن نصب کنید. این تاکید مضاعف جلوه بصری را در تنظیمات منزلتان افزایش می‌دهد. گاهی میتوانید دیوار مرکزی را با رنگ متفاوتی نسبت به سایر دیوارها رنگ کنید یا برخلاف سایر بخش‌های خانه، از کاغذ دیواری استفاده کنید. برای تاکید بیشتر بر روی دیوار مرکزی، میتوانید از کاغذ دیواری‌هایی که مانند یک پوستر طراحی شده‌اند، استفاده کنید.
 
اهمیت نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی 3

اعتقاد داریم که مبلمان خانه نیز قادر است به طور قابل توجهی در ایجاد نقطه کانونی تأثیر بگذارد. فرض کنید مبل‌های خود را در اطراف خانه قرار داده‌اید، اما اگر یک کاناپه یا صندلی متفاوت را در کنار آن‌ها قرار دهید، می‌توانید یک نقطه کانونی منحصر به فرد و جالب ایجاد کنید. در خانه‌های کوچک، مبلمان به عنوان یک المان بسیار مهم در نظر گرفته می‌شوند که می‌توانند به نقطه کانونی تبدیل شوند. همچنین، برای تأکید بیشتر بر روی کاناپه یا مبل خود، می‌توانید از چند کوسن زیبا و رنگارنگ استفاده کنید.

نکات مهم در ایجاد نقطه کانونی

  • اشتباه بزرگی در طراحی داخلی است که ایجاد بیش از یک نقطه کانونی در هر فضا باعث می‌شود فضا به نظر شلوغ و آشفته برسد.
  • یک نکته مهم در نقطه کانونی جلب توجه افراد ایجاد رنگ یا فرمی متفاوت است، اما این به هیچ وجه به معنای عدم هماهنگی بین اجزای مختلف در دکور خانه نیست. باید توجه داشت که سبک دکوراسیون خانه باید در تمام خانه یکدست باشد و نمی‌توانیم به بهانه جلب توجه افراد، در نقطه کانونی خانه از سبکی متفاوت با سبک کلی استفاده کنیم.
  • اگر نقطه کانونی درست در مقابل درب ورودی ساختمان قرار بگیرد، همه توجه خود را به آن جلب می‌کنند. در مواقعی که نیاز به ساخت نقطه کانونی دارید، استفاده از ضلع مقابل درب ورودی یکی از بهترین گزینه‌هاست.
  • یکی از روش‌های برجسته‌سازی نقطه کانونی، نورپردازی است که با انواع مختلفی می‌توان از آن استفاده کرد. استفاده هوشمندانه از نورپردازی‌های فانتزی، ریسه‌ها، آباژورها و لوسترها می‌تواند بسیار تأثیرگذار در ایجاد یک نقطه مرکزی زیبا باشد.

کلام آخر

یکی از مهمترین و اصلی‌ترین مراحل در اجرای دکوراسیون منزل، پیدا کردن و ساختن نقطه کانونی است. برای انجام این کار، باید دقت و خلاقیت لازم را داشته باشیم. پس از انتخاب سبک دکوراسیون منزل یا اتاق، با حفظ تعادل و هماهنگی، می‌توانیم در نقطه کانونی، کمی متفاوت عمل کنیم.

استفاده از وسایل تزیینی، قاب‌های عکس، تابلوهای نقاشی بزرگ، پنجره‌ها، تلویزیون و استفاده از رنگ‌های کمی تیره‌تر و تندتر، ابزار اصلی ما برای جلب توجه افراد به ضلع خاصی از فضای مورد نظرمان است. انتخاب نقطه‌ی کانونی، اولین مرحله در دکوراسیون داخلی است و در مراحل بعد، چیدمان وسایل خانه بر اساس آن انجام می‌شود.

برای مشاوره، طراحی و اجرای انواع پروژه‌های طراحی دکوراسیون داخلی با کارشناسان ما در کابینت و دکوراسیون داخلی سفید تماس بگیرید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس