نمای سنگی آپارتمان چگونه باید باشد؟

نمای آپارتمان نمای زیبا و جالبی به آپارتمان و شهر میدهد و علاوه بر آن ظاهر آپارتمان می تواند عمر مفید آپارتمان را به طور موثر بهبود بخشد، بنابراین خوب است در انتخاب متریال، رنگ ها و… در طراحی نمای بیرونی ساختمان های مسکونی و تجاری  توجه شود. یکی از بخش های اصلی آپارتمان نمای بیرونی یا به عبارتی نمای کلی آپارتمان است که کیفیت، سبک و ارزش کلی ساختمان را مشخص می کند. هر منطقه از جهان بر اساس شرایط محلی و اقلیمی و امکانات ساختمانی موجود از مصالح مختلفی استفاده می کند. در این میان استفاده از سنگ طبیعی به عنوان نما یک روند قدیمی و رایج است که در بازه های قیمتی مختلف یافت میشود. اما استفاده صحیح از انواع سنگ ها در نما اصل مهمی است که باید در نظر گرفته شود.

نمای سنگی چیست؟

یکی از مصالحی که از گذشته در ساخت و ساز آپارتمان استفاده می شود نمای سنگی است، این نوع نمای آپارتمان جلوه زیبایی به ساختمان می بخشد و از نظر هزینه، نمای مقاوم و بادوامی به حساب می آید. حتما می دانید که ظاهر آپارتمان در معرض عوامل مخرب خارجی مانند باد، باران و … خواهد بود. بیشتر مستعد فرسایش است و در صورت عدم استفاده از مصالح مرغوب برای ساخت ساختمان در مدت کوتاهی پس از اجرا سطح ساختمان ریزش می کند. سنگ یکی از با ارزش ترین مصالح در صنعت ساختمان است. سنگ را می توان برای نما، دکوراسیون داخلی، کف سازی و … استفاده کرد البته باید توجه داشت که نوع و وزن سنگ مورد استفاده در کاربردهای مختلف متفاوت است.

ویژگی های سنگ نمای آپارتمان

سنگ نمای آپارتمان بسیار متراکم و سنگین است و برای ساخت و ساز تعریف شده است. سنگ های آذرین، دگرگونی و رسوبی به دلیل دوام و جذابیت و مقرون به صرفه بودن به عنوان سنگ های نمای ساختمان استفاده می شوند. سنگ های استخراج شده از معدن با توجه به مشخصات کاربرد در اندازه های مختلف بریده شده و برای نمای آپارتمان آماده می شود.

در اصل سنگ تزئینی سنگی است که می تواند زیبایی فوق العاده ای را در آپارتمان ایجاد کند. سنگ نما گرانیت به اندازه آهن استحکام دارد، تراکم بسیار بالایی دارد و به دلیل این تراکم آب کمتری جذب می کند. سنگ نمای تراورتن و مرمریت دو نوع سنگ نمای آپارتمان با رنگ ها و طرح های مختلف مسکونی هستند که در انواع ساختمان های تجاری و اداری و همچنین در مکان های عمومی مانند امامزاده ها و مساجد مورد استفاده قرار می گیرند.

دلایل استفاده از سنگ در نمای آپارتمان

به طور خلاصه دلیل انتخاب سنگ برای نمای آپارتمان را می توان در موارد زیر بیان کرد:

  • زیبایی غیر معمول و منحصر به فرد در رنگ های زیبا
  • مقاومت و دوام بالا و همچنین تمیز کردن و نگهداری آسان
  • قیمت مناسب به دلیل معادن در ایران
  • قابل استفاده در انواع سبک های معماری مدرن و کلاسیک
  • و…

انواع نمای سنگی آپارتمان

1.نمای سنگی مدرن

استفاده از سنگ در طراحی مدرن بدین گونه است که معمولا با مصالح دیگر ترکیب می شود. سنگ ساختمانی برای نما از تنوع بالایی برخوردار است. نمای سنگی مدرن در طراحی ویلاها و ساختمان های مدرن حس مدرنیته، عظمت و اشراف را در عین حال القا می کند. بسته به ترکیب نما با مصالح دیگر، به عنوان مثال، چوب و آجر، استفاده از سنگ متفاوت خواهد بود.

2.نمای سنگی کلاسیک

سنگ عنصر اصلی طراحی در طراحی نمای کلاسیک است. در طول ظهور سبک معماری کلاسیک، سنگ به عنوان تنها مصالح ساختمانی کاربردی مورد استفاده قرار گرفت. بنابراین تنوع سنگ های تزئینی افزایش یافت و استفاده از مصالح سنگی توسط معماران افزایش یافت. نمای سنگ کلاسیک در ویلاها و ساختمان های دو طبقه کاربرد و جلوه های زیادی دارد. ظاهر لوکس کلاسیک به طور کلی با متریال سنگ اجرا می شود. به عنوان مثال می توان نمای رومی را با سنگ و سیمان با پوشش نانو اجرا کرد. اما طراحی نما با سنگ نه تنها استحکام و طول عمر بیشتری دارد، بلکه جلوه و زیبایی خاصی به نمای ساختمان می بخشد. سنگ هایی مانند تراورتن، گرانیت و مرمر از محبوب ترین انواع سنگ های ساختمانی هستند.

انواع سنگ نما

برای انتخاب نوع سنگ مورد استفاده در نما ابتدا باید با انواع سنگ های به کار رفته در نما آشنا شویم، یکی از نکات مهم در مورد نمای سنگ این است که تمامی نماهای سنگ دارای زیبایی منحصر به فردی هستند.  و تاثیر و انتخاب نوع سنگ بستگی به علاقه و نظر کارفرما دارد. در این قسمت تعدادی از سنگ های پرکاربرد برای نمای آپارتمان را معرفی می کنیم.

سنگ تراورتن اغلب در نمای سنگی ساختمان ها استفاده می شود. با توجه به ویژگی های این سنگ از جمله قیمت ناکافی انواع سوپر، بهترین انتخاب برای استفاده در نمای ساختمان می باشد. شایان ذکر است با توجه به افزایش هزینه های ساخت و همچنین گرانی نماهای سنگی معمولی و همچنین دستورالعمل کمیته نما شهرداری در خصوص ترکیب پوشش نما، نمای ترکیبی سنگ و آجر به طور گسترده ای مورد توجه قرار گرفته است. اخیرا استفاده شده است. . در این میان استفاده از سنگ آنتیک یا سنگ گیوتین به دلیل زیبایی و هماهنگی با آجر و حتی سنگ رایج شده است که از نظر قیمت بسیار به صرفه خواهد بود. در قسمت بعدی به بررسی انواع سنگ های مورد استفاده در نما می پردازیم.

سنگ تراورتن در نما

مناسب ترین گزینه برای ظاهر بیرونی محسوب می شود، در کارهای داخلی نیز کاربرد دارد. به عنوان مثال از این سنگ در نماهای سبک رومی استفاده می شود. هزینه تراورتن و سنگ نمای رومی بسیار مقرون به صرفه می باشد.

سنگ مرمریت در نما

در میان سنگ های شناخته شده، اغلب برای نمای داخلی، راهروها، کف و پله ها استفاده می شود و ضخیم تر و متخلخل تر از سنگ تراورتن است. نحوه قرارگیری این سنگ برای مصارف داخلی و خارجی متفاوت است.

سنگ چینی در نما

سنگ چینی یا سنگ کریستال اخیرا مورد استقبال سازندگان ساختمان های لوکس قرار گرفته است. این سنگ با رنگ روشن و مقاومت قابل قبول در برابر سرما و گرما می تواند گزینه بسیار زیبایی برای نما باشد.

سنگ گرانیت در نما

این سنگ به طور گسترده ای برای ایجاد نما استفاده می شود. اما به دلیل وزن زیاد، عدم چسبندگی و اکسیداسیون در برخی از انواع، استفاده در نما توصیه نمی شود.

عوامل تاثیرگذار در قیمت سنگ نما

  • تاثیر نوع سنگ بر قیمت سنگ نما
  • تاثیر اندازه سنگ در قیمت سنگ نما
  • تاثیر رنگ سنگ در قیمت نما
  • تاثیر نوع فراوری و برش در قیمت سنگ نما
  • و…

کلام آخر

توجه داشته باشید که اگر می خواهید از نمای سنگی برای ساخت و ساز استفاده کنید، بهتر است در طراحی نما از سنگ های مقاوم در برابر گرما، سرما، رطوبت و نور خورشید استفاده کنید. در طراحی بیرونی آپارتمان اغلب از سنگ های گرانیت، تراورتن و ماسه سنگ استفاده می شود که سنگ تراورتن به دلیل دوام بالا و هزینه کم بسیار محبوب است. برای نمای آپارتمان سنگی می توان از یک نوع سنگ یا چند نوع سنگ استفاده کرد، اگر از چند نوع سنگ استفاده می کنید باید به هماهنگی بین سنگ ها توجه کنید تا ظاهری مدرن و زیبا برای ساختمان خود ایجاد کنید.

اگر تجربه ای در زمینه طراحی و اجرای نماهای سنگی آپارتمان از یک تا چند طبقه دارید، نظر خود را برای ما بنویسید!

 

5/5 - (1 امتیاز)
تماس با کارشناس