کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه

ساخت و طراحی کابینت یکی از حیاتی ترین مراحل برای داشتن یک  آشپزخانه منحصربفرد است. چنانچه طراحی و اجرای کابینت به درستی انجام نشود، کل پروسه‌ی ساخت کابینت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و در واقع، زحمات و هزینه‌های صورت گرفته  به هدر خواهد رفت. لازم است تمام مراحل طراحی، ساخت و نصب کابینت به درستی صورت گیرد تا نتیجه‌ همان چیزی شود که مد نظر طراح و مشتری است. برای کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب بهترین گزینه ها با شرکت دکوراسیون داخلی سفید تماس بگیرید.

چرخه اجرای کابینت

1.بازدید از محل شما

شرکت دکوراسیون داخلی سفید در راستای ارائه خدمات، خود را موظف میداند در مقام یک مشاور حرفه ای، و با انجام هماهنگی قبلی طی یک جلسه در محل پروژه در خدمت شما عزیزان باشد.

2.مشاوره و شناخت نیازهای شما

طراحی مهم‌ترین موضوعی است که در دکوراسیون آشپزخانه زیبا باید در نظر گرفته شود. بعد از بازدید از محل و مشخص شدن نوع کابینت در خواستی شما طراحی کابینت های شما استارت میخورد.

3.آنالیز کابینت

ابعاد کابینت زمینی با کابینت هوایی متفاوت است، و یا کابینت ایستاده با کابینت اپن فرق دارد، طبعا ابعاد قطعات آنها نیز متفاوت هستند. پس برای آنالیز هر باکس کابینت باید  ابعاد آنرا داشته باشیم.

4.خدمات برش

این مرحله محاسبه اندازه برش کار است. در مرحله چهارم که اجرای برشکاری است برش دربها، نمای اپن و همچنین طبقه هایی که در داخل کابینت قرار می گیرد انجام می شود.

5.مونتاژ قطعات

این مرحله نوبت به مونتاژ کاری میرسد. مونتاژ کاری عملی است که بعد از اینکه کلیه قطعات آماده شد آنها را به یکدیگر متصل مکنیم.  انتقال قطعات برش خورده به محل مونتاژ و نصب انجام میشود.

6.نصب کابینت

نصب کابینت‌ها در آشپزخانه، نقطه ی پایان و انتهایی کار ساخت کابینت است و مرحله‌ی مهمی محسوب میشود که نباید اهمیت آن را نادیده گرفت. 

پخش ویدیو

5 مزیت آشپزخانه مدرن


هزینه اجرا پایین‌تر به دلیل استفاده کمتر از جزئیات

⭕ طراحی کاربردی قسمت‌های مختلف آشپزخانه

⭕ استفاده از رنگ‌های آرامش‌بخش

⭕ بزرگتر دیده شدن آشپزخانه

⭕ استفاده حداکثری از فضا

طراحی و اجرای انواع کابینت

یک از بخش هم مهم هر خانه مخصوصا برای خانم ها آشپزخانه است. به همین دلیل است که دکور آشپزخانه ها بسیار مهم است. از اصلی ترین بخش های یک آشپرخانه کابینت های آن است چون تقریبا در دیدترین قسمت برای خانم ها است که قرار است هر روز در آنجا کار کنند. علت بعدی آن هم این است که در طراحی ایرانی مهمان همیشه در پذیرایی دید نسبی به آَشپرخانه دارد. این امر است که موجب شد طراحی کابینت بسیار مهم باشد. در آشپزخانه برای مدیریت بهتر از فضای آشپزخانه با توجه به مثلث کار و شرایط خاص آشپز یا کدبانو، از کابینت استفاده می شود که طراحی آن به اشکال (یو شکل، ال شکل، خطی، شبه‌جزیره‌ای و جزیره‌ای) صورت می گیرد. کابینت ها امروزه از نظر نوع استفاده به دو گروه کابینت آشپزخانه و کابینت روشویی (مخصوص سرویس بهداشتی) تقسیم می شوند.

طراحی کابینت یک خانه بر اساس شکل آشپرخانه صورت میگیرد. بر اساس شکل آشپرخانه است که طراحی صورت میگیرد. آشپزخانه های ایرانی عمدتا به شکل های U، L، جزیره دار، بدون جزیره و….. است. در ادامه هر کدام را کمی بیشتر توضیح میدهیم تا شکل آشپزخانه خود را بیشتر بشناسد.

آشپزخانه تک دیوار

طراح های ایرانی این نوع آشپزخانه را بیشتر در خانه هایی با متراژ پایین یا مینیمال مورد استفاده قرار میدهند. چون این آشپزخانه ها تقریبا عضوی از پذیرایی هستند. طراحی کابینت این نوع آشپزخانه ها بسیار سخت است زیرا باید به نوعی طراحی شود که متراژ بالا دیده شود و آشپزخانه از پذیرایی تفکیک شود.

آشپزخانه U شکل

این نوع آشپرخانه کمتر در خانه های ایرانی دیده میشود. زیرا باید متراژ بالایی را برای آن در نظر گرفت. اما اگر آَشپزخانه های شما به شکل U است میتوانید یک طراحی عالی برای آَشپزخانه خود داشته باشد. چون فضای کافی را برای استفاده و طراحی انواع کابینت را دارا خواهید بود. در این شکل میتوان گفت تغریبا یک جزیره در وسط آشپزخانه موجود است.

آشپزخانه L شکل

شکل جدیدی از آشپرخانه ها را در این سبک خواهیم دید. آشپزخانه L شکل در ایران طرفدار خاص خودش را دارد. البته که امروز این نوع آشپزخانه در طراحی منازل ایرانی استفاده میشود. ورود کوچک و آشپزخانه ای کشیده از ویژگی ها این نوع آشپزخانه است.

آشپزخانه مستطیلی یا مربعی

نوعی دیگری از آشپزخانه که بیشترین استفاده را در خانه های ایرانی دارد آشپزخانه های مستطیلی هستند. این آشپزخانه از متراژی مناسب برخوردار است و برای طراحی کابینت هم بهترین نوع آشپزخانه است. زیرا متراژ کافی و شکل مناسبی برای هر نوع طراحی را داراست.

در قسمت اول مقاله به طور کامل به موضوع شکل آشپزخانه های پرداختیم در ادامه به انواع سبک و نحوه طراحی کابینت های خواهیم پرداخت، همراه ما باشید.

انواع سبک های طراحی کابینت

همانطور که تمام وسایل و کار ها در دنیا سبک های مختلفی دارد طراحی کابینت هم سبک های مختلفی دارد. سبک های مدرن، کلاسیک، نئو کلاسیک و….. از جمله و معروف ترین سبک های مورد استفاده در ایران است.

سبک مدرن

اگر آشپزخانه شما سایز کوچکی دارد یا حتی بسیار بزرگ است میتوانید از این سبک استفاده کنید. این سبک به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارد توانایی این را دارد تا در تمام آشپزخانه ها مورد استفاده قرار گیرد. البته که سبک خاص طراحی هم موجب محبوبیت آن نیز شده است. جنس طراحی نیز بسیار مهم است زیرا باید جذابیت و کیفیت خوبی داشته باشد. مهمتر از همه این موضوع ها این است که اگر قرار است از سبک مدرن استفاده کنید باید با طراحی منزلتان هم خوانی داشته باشد. قطعا مبلمان سلطنتی یا استیل ترکیب زیبایی با سبک مدرن نخواهند داشت.

سبک کلاسیک

این سبک تماماً اشاره به گذشته دارد از طراحی بدنه کابینت تا جا نمایی هود و سینک همه باید به شکلی باشد که نشان گر سبک کلاسیک است. در این نوع طراحی بر روی بدنه تمام چوب کابینت ها و حتی دستگیره ها هم حکاکی میشود. ما در این سبک طراحی شاهد ویترینی هستیم که برای به نمایش گذاشتن هر چه بیشتر ظروف قیمتی است. اما چیزی که در این سبک هرگز نباید دیده شود لوازمی مثل هود است. این مشکل با استفاده از کاوری از جنس کابینت حل میشود.

سبک گلاس

این سبک طرفدار زیادی در ایران ندارد اما روز به روز به شهرت آن در ایران افزوده میشود. این سبک واقعا زیبا یکی از بهترین سبک های طراحی است زیرا در آن از مقاوم ترین چوب های ام دی اف که با ضخامت بالایی تولید میشود استفاده میشود. روکش این چوب ها از جنس پلکس هستند که موجب براق شدن این کابینت ها میشود. در این سبک طراحی رنگ بسیار مهم است رنگ هایی که بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند عبارت اند از: طلایی، نسکافه ای، مشکی، سفید نقره ای و…. البته که ترکیب بعضی از این رنگ ها با هم جذابیت خاصی را به شما ارائه میدهد.

سبک نئو کلاسیک

یکی از محبوب ترین سبک های جهان در طراحی کابینت سبک نئو کلاسیک هست که تجلی ترکیب هنر مدرن و کلاسیک است. میتوان گفت سبک نئو کلاسیک فرزند سبک مدرن و کلاسیک است. در این سبک نه سادگی سبک مدرن و نه اشرافی گری سبک کلاسیک را می بینید. این سبک طراحی برای آشپزخانه هایی با تمام سایز های کوچک و بزرگ مناسب است.

اگر شما هم در خانه های با متراژ کوچک زندگی می کنید و دوست دارید طراحی زیبایی برای آن خانه استفاده کنید در ادامه همراه ما باشید.

مدل کابینت برای آشپزخانه کوچک

اگر فضای آشپزخانه ای شما هم کوچک است میتوانید از طراحی دکوراسیون مدرن استفاده کنید چون در این سبک کابینت ها بلند و جا دار طراحی میشوند و اینگونه میتوانید از تمام فضای آشپزخانه استفاده کنید. تازه به دلیل دارا بودن کابینت های بلند میتوانید لوازمی که کمتر مورد استفاده قرار میگیرد را بالاتر بگذارید اینگونه فضای بهینه را به صورت بهینه استفاده کرده اید.

بخاطر ساده بودن شکل کابینت ها نیز همیشه آشپزخانه شما مرتب به نظر می آید و این میتواند نکته ای مثبت برای شما باشد. حالا اگر شما بخواهید از کابینت های فلزی استفاده کنید باید چکار کنید؟؟ کابینت های سبک فلزی را جلوتر مورد بحث قرار خواهیم داد.

کابینت سبک فلز

نوعی از کابینت ها با جنس فلزی هم در بازار موجود است که نسبت به ام دی اف مزیت هایی دارند. مثلا طول عمر بالاتر، قیمت مقرون به صرفه و… البته که معایب آن بیشتر از کابینت های ام دی اف است.

مزایا و معایب کابینت های فلزی

  • مقاومت بالا در برابر ضربه و آب
  • قابلیت تعمیر مادام العمر
  • قابلیت ابزار خوری خیلی کم
  • خش پذیری بسیار کم

این هم تنها اندکی از مزایا و معایب کابینت های جنس فلزی بود و اما میتوانید با کمی تحقیق اطلاعات خیلی بیشتری در این باره به دست آورید.

آیا در طراحی کابینت جزیره بزاریم یا نه؟

این سوالی است بسیار از افراد هنگام طراحی با آن دچار میشوند. باید در جواب این سوال بگویم که جواب این سوال بستگی به چند مشخصه دارد که هنگام خرید جزیره باید از خودتان بپرسید. واقعا به آن نیاز دارم؟ آیا در هزینه من تاثیر زیادی می گذارد؟ چقدر از فضای آشپزخانه من را اشغال میکند؟ این ها تنها چند سوال بود که باید هنگام طراحی جزیره از خود بپرسید. برای فضای کوچیک چگونه جزیره نصب کنیم؟؟

اگر آشپزخانه شما هم کوچک است و میترسید که جزیره فضای زیادی را اشغال میکند اصلا نگران نباشید. چون با طراحی دقیق این مشکل را هم میتوانید حل کنید. طراحی جزیره هم چن سبک متفاوت دارد که باید برای طراحی آن را نیز شناخت. شما میتوانید از نوع جزیره متحرک استفاده کنید اینگه فضای زیادی از آشپزخانه شما هم اشغال نمیشود و میتوانید از آن استفاده کنید.

جزیره متحرک

یک نوع خاص از جزیره ها متحرک هستند یعنی با قرار دادن چرخ زیر آنها قابلیت حرکت را به آنها اضافه کرده اند. این جزیره را میتوان در تمام آشپزخانه جا به جا کرد. اما این نوع جزیره قابلیت نصب گاز یا سینک را ندارد. این نوع جزیره بیشتر برای میز نهار خوری، حمل ظروف، میز کار و… مورد استفاده قرار میگرد.

جزیره ثابت

این جزیره ها دیگر مانند جزیره متحرک حرکت نمیکند و فقط یک جا به صورت ثابت ایستاده است. این جزیره قابلیت نصب سینک و گاز را دارد. البته میتوان به عنوان میز نهار خوری یا میز کار استفاده هم کرد. این نوع جزیره بیشتر برای آشپزخانه های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد.

اولین کار قبل از اینکه سفارش طراحی کابینت را بدهید این است که متراژ آشپزخانه  و میزان بودجه خود را مشخص کنید بعد اقدام به ثبت سفارش کنید. حتما همیشه از مکان های مطمئن اقدام به سفارش کنید و قبل از سفارش از حرفه ای بودن فرد مطمئن بشوید.

امیدواریم مطالب بیان شده برایتان مفید و سودمند واقع شده باشد.