تاثیر شومینه در دکوراسیون داخلی چیست؟

وجود شومینه در دکوراسیون داخلی خانه آرامش و گرما را برای محیط به ارمغان می آورد. طراحی داخلی یک اثر هنرمندانه است که با توجه به نیاز روز و سلیقه هر دوره تغییر می کند. یکی از راه حل های پیشنهادی استفاده از سنگ مرمر در دیواری که شومینه قرار دارد می باشد. پس اگر فضای داخلی شما طوری است که می توانید از شومینه استفاده کنید، توصیه می کنیم از این پتانسیل به بهترین شکل استفاده کنید. در این مقاله با شرکت طراحی داخلی سفید همراه باشید تا با انواع شومینه از لحاظ سبک طراحی، نوع سوخت و… آشنا شوید.

شومینه در دکوراسیون داخلی

شاید شومینه چیز کاملا نو و جدیدی نباشد. شومینه ها بر اساس مدل های مختلفی طراحی می شوند. به عنوان مثال، دکوراتورهای داخلی با توجه به رنگ دکور و رنگ دیوارها، رنگ شومینه را تعیین می کنند. اما از نظر معماری شومینه مدل های مختلفی در دکوراسیون دارد. شومینه همانطور که از نامش پیداست از سنگ ساخته و طراحی شده است. برای زیباتر شدن سنگ می توانید از گلدان های تزئینی دور سنگ استفاده کنید. سنگ را می توان به صورت تکه ای استفاده کرد. اما در برخی از مدل های شومینه سنگی از یک تکه سنگ مرمر استفاده می کنند. این ترفندی است که خانه شما را بزرگتر نشان می دهد. علاوه بر نماهای سنگی، برخی از معماران از چوب نیز استفاده می کنند. آنها معتقدند چوب را نمی توان در هیچ جای دکوراسیون نادیده گرفت.

 

 

کاربرد شومینه در دکوراسیون داخلی

با توجه به روی کار آمدن دیگر وسایل گرمایشی مانند بخاری و شوفاژ، شومینه همچنان طرفداران خاص خود را دارد. اطراف شومینه موزاییکی یک راه عالی برای نمایش آن است. این وسیله در مدل های مختلف موجود است و قیمت آن نیز بسته به مدل آنها متفاوت است. مبلمان راحتی دور شومینه را با پارچه های مقاوم انتخاب کنید. ظاهر خانه و مکانی که خانواده در آن وقت زیادی از خود را در آن می گذرانند و خاطرات زیادی را ایجاد می کنند بسیار بااهیمت است. بسیاری از خانه ها دارای شومینه هایی هستند که به سبک کلاسیک طراحی شده اند. به تازگی شومینه هایی با طراحی مدرن نیز در بازار ظاهر شده اند که به لطف آن می توان تمامی سبک های تزئینی را در آن یافت.

ویژگی های شومینه ها

شومینه از نظر بصری نیز زیباست؛ به خصوص زمانی که آتش در آن شعله ور باشد. این شعله ها نه تنها فضا را به خودی خود گرم می‌کنند، بلکه حسی دنج را ایجاد می‌کنند و به همین دلیل فضایی گرم و صمیمی را ارائه می دهند. در نتیجه، شومینه‌ها معمولاً در اتاق نشیمن طراحی می‌شوند، جایی که خانواده معمولاً در آنجا جمع می‌شوند، صحبت می‌کنند، می‌خوانند یا تلویزیون تماشا می‌کنند. شومینه ها اغلب به گونه ای طراحی می شوند که علاوه بر کاربردی بودن، زیبا نیز باشند. به همین دلیل معمولاً هنگام ساخت شومینه فضای بالای آن را طوری طراحی می کنند که بتوان قاب عکس را نصب کرد و اشیای تزئینی را قرار داد.

 

 
شما می توانید با انتخاب عناصر تزئینی زیبا که با سبک کلی فضای داخلی همخوانی دارد، این محیط را زیباتر کنید. مثلا نصب قاب عکس، تابلوهای تزئینی، شمعدان‌های دیوارکوب، قفسه‌های توکار، مجسمه‌های تزئینی، آینه و… می‌تواند در زیبایی فضای اطراف شومینه اثرگذار باشد. شومینه های مدرن نیز به گونه ای ساخته و طراحی شده اند که می توانند قابلیت ایجاد دکوراسیونی شیک و خاص را داشته باشند. از آن جا که  از شومینه برای افزایش گرمای محیط استفاده می شود؛ بهتر است در این اتاق از رنگ های گرم، آرامش بخش و معتدل استفاده شود. این امر باعث می‌شود تا فضا هر چه بهتر به سمت فضایی که دارای انرژی مثبت است گرایش داشته باشد.

شومینه در دکوراسیون زمستان

همان طور که علاوه بر انگیزه هایی مانند زیبایی شناسی و تنوع، عوامل دیگری نیز در تغییر دکوراسیون و نحوه قرارگیری اشیای تزیینی در محیط دخیل هستند که یکی از مهمترین آنها فصول است. هر فصل با توجه به شرایط آب و هوایی، نیاز افراد و حتی سبک زندگی آنها تغییر می کند. در برخی از فصول سال استفاده از منابع گرمایشی یا سرمایشی برای مطبوع نگه داشتن دمای محیط و در نتیجه تامین آسایش و رفاه کسانی که در خانه زندگی می کنند ضروری است. كه استفاده از شومینه، خود می تواند عامل مهمی در تغییر دکوراسیون و چیدمان تزئینات داخلی فضا باشد.

انواع شومینه

امروزه شومینه ها علاوه بر نوع کارایی، از نظر شکل ظاهری نیز دارای انواع مختلفی می باشند که به همین دلیل می توان آنها را انواع دکوراسیون های کلاسیک، سنتی، مدرن و … قرار داد و به زیبایی آن ها افزود. شومینه‌های ساده بدون حجم بیرون زده از دیوار، شومینه‌هایی که حجم اصلی آن بیرون از دیوار است، شومینه‌هایی که در کنج یا گوشه قرار میگیرند، شومینه‌های چند وجهی، شومینه‌های دو طرفه دارای سکوی جانبی و… از انواع شومینه ها هستند که بسته به فضای داخلی خود میتوانید از آنها استفاده کنید.

 

 

کلام آخر

شومینه در دکوراسیون داخلی خانه علاوه بر جنبه زیبایی، کاربردهای دیگری مانند گرما و احساس آرامش در محیط را در اختیار ما قرار می دهد. امروزه تنوع طرح و زیبایی شومینه ها به حدی است که افراد زیادی از آن برای ایجاد منظره ای زیبا استفاده می کنند. شاید استفاده از این عنصر در منازل ما منسوخ شده باشد اما استفاده از شومینه در ویلا ها و بعضی از خانه های مدرن همچنان پرکاربرد است. انواع مدرن و بدون دودکش آن امروزه به عنوان مرکز توجه در خانه ها شناخته می شود و سایر لوازم با توجه به مکان قرارگیری شومینه، چیدمان می‌شوند.

 

4.8/5 - (6 امتیاز)
تماس با کارشناس