طراحی راه پله در دکوراسیون داخلی

اگرچه در طراحی دکوراسیون خانه بیشترین توجه به دکوراسیون اتاق نشیمن و آشپزخانه است، اما توجه به مواردی مانند راه پله می تواند تغییرات قابل توجهی را در منزل ایجاد کند و اولین چیزی است که در هنگام ورود به خانه نظر بیننده را جلب می کند. در واقع طراحی راه پله داخل آپارتمان یکی از عناصر مهم اتصال بخش های مختلف منزل است و مهم ترین مزیت آن زیبایی خانه است. همچنین باید بدانید که ابعاد راه پله متناسب با فضای خانه انتخاب می شود و در نتیجه ابعاد آن با یکدیگر متفاوت است. در ادامه با شرکت طراحی داخلی سفید همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با این موضوع به دست آورید.

طراحی راه پله در دکوراسیون خانه

راه پله خط ارتباطی بین دو سطح مجزا است و با توجه به تنوع کاربری ها و فضاها حائز اهمیت است. انواع  راه پله ها می توانند عنصری فوق العاده در دکوراسیون باشند، نه فقط راهی برای عبور از طبقات. طراحی راه پله می تواند با حفاظ یا بدون حفاظ باشد و برای ساخت آن عمدتا از چوب، فلز و شیشه استفاده می شود. پله ها را می توان در هر جایی ساخت، در فضاهای بزرگ و کوچک، وجود راه پله ها همیشه برای ما مزایا و امتیازاتی به همراه خواهد داشت که جدا از بحث زیبایی آن ها می توان به ایجاد یک محیط یا اتاق اضافه برای زیستن یا مکانی برای ذخیره سازی در زیر راه پله ها اشاره نمود.

 

 

گاهی اوقات نقش پله ها را در دکوراسیون کم اهمیت می دانیم و با اینکه هر روز از آن بالا و پایین می رویم، اغلب نقش مهمی که در زیبایی مکان دارند را نمی بینیم. تصور کنید که می توانید با شخصی تر کردن آن و طراحی پله ها از این فضای عالی استفاده کنید.

انواع روش های طراحی راه پله کدامند؟

اولین چیزی که همیشه در انتخاب راه پله در فضای دکوراسیون داخلی باید به آن توجه کنید اندازه فضا است زیرا فضای موجود نقش بسیار مهمی در قرارگیری پله ها دارد. پله ها در مکان های مختلف می توانند متفاوت به نظر برسند. به یاد داشته باشید که هنگام انتخاب راه پله، باید تمام ویژگی های آپارتمان خود را در نظر بگیرید. مثل ذخیره فضا و میزان مناسب بودن پلکان. می توانید با زوایا، اشکال، متریال، بافت ها، سایه ها و رنگ ها بازی کنید. رویاهای خود را محدود نکنید، زیرا در این سن می توانید هر رویایی را با شرکت دکوراسیون داخلی سفید محقق کنید. طراحی راه پله ها با توجه به سبک دکوراسیون داخلی خانه به دو صورت مستقیم و مارپیچ انجام می شود. از انواع راه پله ها می توان موارد زیر را نام برد :

  • راه پله منحنی
  • راه پله مینیمال
  • راه پله شیشه ای
  • راه پله سنگی
  • راه پله های منحنی
  • راه پله های ظریف
  • و…

هزینه برای راه پله

مهم ترین عاملی که در انتخاب طرح راه پله باید در نظر گرفته شود، بودجه است. بودجه نقش ویژه ای در انتخاب نوع متریال مورد استفاده برای راه پله داخلی ساختمان شما دارد. همچنین سبک این راه پله ها بستگی زیادی به سرمایه گذاری شما خواهد داشت. پس حتما قیمت های مختلف پله ها را جویا شوید تا بتوانید با توجه به بودجه خود بهترین را انتخاب کنید.

 


 

ایده های تزئینی برای طراحی دیوار راه پله

1.رنگ کردن راه پله ها

یکی از راه هایی که می توانید به پله های خانه جذابیت بدهید و احساس یکنواختی و کسالت را از بین ببرید، رنگ آمیزی پله هاست. می توانید هر کدام را با رنگ خاص یا طرح خاصی دیزاین کنید. این رنگ ها می توانند با رنگ های استفاده شده در طراحی داخلی خانه شما همخوانی داشته باشند و یا متضاد باشند. یادتان باشد برای انجام این دست کارها و تزئینات در خانه برای خودتان محدودیت ایجاد نکنید، آنچه را که می خواهید و جذاب می بینید انجام دهید و از آن لذت ببرید.

2.فرش کردن راه پله ها

اگر می خواهید مثل قدیم راه پله خود را فرش کنید بهتر است به سراغ فرشی بروید که به مرور زمان خراب نشود. این کار نه تنها از سر خوردن افراد روی پله ها جلوگیری می کند، بلکه صدای بالا و پایین رفتن از پله ها را نیز کاهش می دهد. دیوار پشت پله ها نیز مهم است. برای این دیوار می توانید از کاغذ دیواری طرح دار استفاده کنید.

3.تزیین نرده های پله با گیاهان رونده

یکی از اجزای پله ها نرده است اما زیبایی که ظرافت آن ها در زیبایی پله ها تاثیرگذار است. این نرده ها می توانند اشکال و انواع مختلفی داشته باشند و با گیاهان داخلی تزئین شوند. تزیین نرده را هم می توان با مناسبت ها هماهنگ کرد مثلا در روزهای نزدیک به کریسمس می توانید نرده را با تزیینات کریسمس تزیین کنید یا وقتی بهار نزدیک است با گیاهان تازه و سبز تزئین کنید.

4.نورپردازی و روشنایی راه پله ها

اگر از شلوغی پله ها در خانه خود خوشتان نمی آید، می توانید نورپردازی را انتخاب کنید. آنها به راحتی می توانند ظاهر پله ها را تغییر دهند و آنها را به فضایی جذاب تبدیل کنند که بتوانید از بودن در آن و قدم زدن روی هر پله از راه لذت ببرید.

سخن پایانی

می توان نتیجه گرفت که راه پله ها در اشکال و متریال های مختلف در دکوراسیون منزل، واحد های اداری، تجاری و… کاربردی هستند. لازم به ذکر است که کیفیت متریال پله ها می تواند تاثیر زیادی در زیبایی آن ها داشته باشد. به عنوان مثال استفاده از چوب، ایجاد خطوط یا شیب های نازک بر روی نرده راه پله، استفاده از سبک طراحی مینیمال، انتخاب رنگ با توجه به طراحی دکوراسیون منزل و نورپردازی مناسب می تواند زیبایی طرح راه پله شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

5/5 - (2 امتیاز)
تماس با کارشناس