مبل شزلون چیست و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی

یکی از مدل‌های بسیار منحصر و به روز مبل شزلون است که برای نشستن و استراحت طراحی شده است. این مبل دارای یک دسته با قوس به بیرون است و تکیه آن کوچک و کوتاه است  و قسمت نشیمن آن به اندازه دراز کردن‌ کامل پاها است. این نوع مبلمان یک نفر هستند و‌‌‌ می‌توان پاها را به طور کامل دراز کرد که در دکوراسیون منزل بسیار کاربرد دارد. مبل شزلون ترکیبی از تخت خواب و صندلی است که بسیار مجلل و‌راحت به شیوه پادشاهان و‌همسران راحتی شده است.

انواع مبل شزلون

همانطور که میدانید مبل شزلون در انواع مدل‌های متنوع و زیبا در بازار عرضه می‌شود. از انواع مبل شزلون می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

مبل شزلون دوشز بریسی یا شکسته

از مدل‌های بسیار قدیمی که توسط فرانسوی ها طراحی شده و‌ کاربرد بالایی دارند، مبل شزلون دوشز بریسی است. این نوع مبل به دو نوع تقسیم می شود که نوع اول به صورت ترکیبی و یک نفره است که تکیه گاه کوتاه  دارد و از یک عثمانی تشکیل شده است. نوع دوم به قایق دوشیزه معروف است که ابتدا و انتهای آن لبه دار است  که بخش پایینی آن لبه کوتاه تری دارد. این نوع شزلون شباهت بیشتری به قایق دارد.

مبل شزلون مدرن

طرح و‌مدل این نوع مبل بسیار مدرن است و نسبت به سایر مبلمان تنوع بالاتری دارد. این نوع مبل تنوع بسیار بالایی دارد و می توان متناسب با سبک دکوراسیون داخلی منزل، اندازه فضا و سایر ویژگی‌های موجود انتخاب و طراحی نمود.‌ این نوع مبل نسبت به سایر مبلمان صندلی بلندتر داشته و به صورت تک نفره است. مبل شزلون راحتی و اسپرت نمونه مبل مدرن است که عاری از هر گونه تجملات است و بسیار ساده و منحصر به فرد است.

مبل شزلون کلاسیک

مبل شزلون کلاسیک به عنوان مبل شزلون سلطنتی شناخته شده است که دارای روکش مخمل و چرم بسیار شیک و لوکس است و با پایه‌های منبت کاری تزئین شده است. این نوع مبل برای خانه‌های با سبک دکوراسیون کلاسیک  مناسب است و‌ به اندازه کافی فضاهای خالی را پر می‌کند. این نوع مبل شزلون دارای تزئینات زیادی در بخش‌های مختلف از قبیل تاج، پایه، دسته و روکش هستند که به عنوان مبل شزلون ویکتوریا شناخته شده است.

مبل شزلون دراز

صندلی شزلون برای استخر و فضاهای باز مناسب است که شباهت بالایی به نیمکت ساده دارد که دارای یک دسته است.

مبل شزلون ریگمییر

مبل شزلون ریگمییر برای طراحی دسته‌ها و بخش تکیه گاه از امواج دریا استفاده شده است. این نوع مبل شباهت زیادی نوع  سلطنتی داشته و‌دارای بالشتک کوچک و‌ گرد در قسمت تکیه است و دسته آن دارای موج بسیار زیبایی است. از این مبل می توان  به همراه میز عسلی در کنار سرویس مبلمان استفاده نمود که اتاق خواب را بسیار زیبا می کند.

مبل شزلون شرکی  ترکی

یکی دیگر از انواع  مبلمان مبل شزلون شرکی است که توسط هنرمندان ترکیه تولید شده است. از مهمترین ویژگی‌های مبل شزلون ترکی می توان به روکش مخملی و تعداد زیاد دکمه زیر آن اشاره نمود که با پارچه‌های پرچین آویز تا روی زمین ارتفاع دارد .

اصطلاحات عجیب ولی کاربردی در دکوراسیون

ویژگی های بارز مبل شزلون

مبل شزلون برای نشستن و‌ استراحت مناسب است که نوع مبل دارای دسته های با قوس بیرون آمده است که می توان برای دراز کشیدن به عنوان بالش ازآن استفاده نمود. تکیه‌گاه این مبلمان دارای ارتفاع و طول کمتری نسبت به مبلمان معمولی است. طول تکیه گاه آنها در حالت معمول یک سوم تکیه گاه مبل‌های معمولی است.‌ و قسمت نشیمنگاه آنها دارای درازی زیادی  است و اندازه آن به حدی است  که فرد می تواند به صورت کامل پاهای خود را دراز بکشد.

قیمت ‌مبل شزلون با توجه ‌به کیفیت و شرایط اقتصادی بازار قیمت ثابتی ندارد. متریال به کار رفته  در آن بر روی سبک طراحی و شکل ظاهری آن تاثیرات خوبی به جا می گذارد

تفاوت مبل شزلون و لاوست

مبل شزلون‌ و لاوست از نظر ویژگی‌های ظاهری شباهت بیشتری به هم دارند ولی از نظر کاربردی و طراحی با هم تفاوت بالایی دارند. مبل لاوست بیشتر به صورت دونفره است و‌دارای عرض زیادی است و یک نفر به راحتی می تواند بر روی آن بنشیند. مبل لاوست به صورت اس انگلیسی بوده و برای نشستن دو نفره انتخاب خوبی است.

تفاوت مبل لاوست و‌شزلون می توان به داشتن دو دسته در مبل اشاره داشت. مبل لاوست به هیچ عنوان پشتی ندارد و به راحتی با دیگر مبل شزلون قابل تشخیص است. مبل شزلون برای دراز کشیدن و استراحت مناسب است در صورتی که مبل لاوست عاری از این ویژگی‌ها است. هر دوی این محصولات زیبایی و راحتی را برای منزل شما به ارمغان می آورد و‌شما می توانید متناسب با چیدمان و سبک دکوراسیون منزل خود هر کدام از آن‌ها را انتخاب کنید.

نکات مهم در استفاده از مبل شزلون برای چیدمان‌ منزل

برای چیدمان مبلمان شزلون باید به نکات قابل مهمی توجه داشته باشید، برخی از نکات‌ اصولی و‌ مهم که باید آن توجه کنید عبارتند از:

  • توجه کنید این مبلمان به صورت یک نفره هستند و نباید برای نشستن دو نفره با چند نفره انتخاب و خریداری شود.
  • این محصول را می توان به عنوان تنوع در کنار دیگر محصولات استفاده نمود که می توان به عنوان پاف و میز عسلی در نظر گرفت.
  • با استفاده از کوسن‌های متنوع و‌ خاص می توان زیبایی آن را دو چندان نمود.
  • این‌ نوع مبل برای خانه‌هایی با فضاهای کم مناسب نیست.
  • بهترین این‌ نوع‌ مبلمان را در مرکز اتاق نشیمن یا اتاق خواب قرار دهید.
  • شزلون یک تکیه‌گاه‌ عمودی دارد که برای استراحت بسیار مناسب است.
4/5 - (3 امتیاز)
تماس با کارشناس