صفر تا صد معماری داخلی

معماری داخلی راه اتصال بین معماری و طراحی داخلی است. به علم طراحی فضای داخلی ساختمان معماری داخلی گویند. که طبق استانداردها انجام شود. معماری داخلی با ویژگی های روحی و روانی بیشتر ارتباط مستقیم دارد و باید ویژگی های خصوصی و عمومی انسان در نظر گرفته شود. معماری داخلی را در یک حرفه هنر صنعت میشناسند که فضاهای داخلی ساختمان را برای انجام فعالیت های روزانه،کار و زندگی بهینه میکند.

تعاریف گوناگونی از معماری داخلی وجود دارد. اما شاید برای درک ساده این هنر پیش از هر چیز باید شناختی از تعریف معماری داشته باشید. به زبان ساده می‌توان گفت هنر معماری به معنای طراحی ساختمان‌ها و فضای بین آنهاست. البته در عمل باید به تعریف معماری نگاهی پیچیده‌تر داشت. معماری فراتر از دانش نقشه کشی و طراحی نقشه ساختمان، خلق فضا با استفاده بهینه از فضا، خلاقیت، شناخت نیازهای انسان و… است؛ تا در نهایت محیطی برای توسعه زندگی و بهبود شرایط آن برای انسان فراهم کند.

معرفی رشته معماری داخلی

یکی از پرطرفدار ترین و جذاب ترین رشته های دانشگاهی رشته معماری داخلی می باشد.

معماری مادر همه هنرهاست که تعاریف مختلفی از آن ارائه شده است. رشته معماری یکی از رشته های مهم دانشگاهی است که امروزه در دانشکده های فنی یا هنری دنیا تدریس می شود این رشته دارای دو جنبه هنری و فنی است. چون در درسهای ارائه شده دروسی است مثل: طراحی، زیباشناسی وغیره که جنبه هنری رشته و دروسی مثل: سازه های بتنی و فلزی، مقاومت مصالح و … به جنبه فنی این رشته مربوط می شود. تسلط فارغ التحصیلان به هر دو جنبه می‌تواند بازدهی بیشتری در بازار کار برای آنان به دنبال داشته باشد.

رشته معماری داخلی به بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمان ها به منظور انجام فعالیت های روزانه (زندگی – کار ) می پردازد .معماری داخلی ” آفرینش فضا ” است. این رشته از سویی همانند معماری با ساختمان و اجزای آن سروکار دارد و از سویی دیگر همانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تاکید می کند.

نرم افزار های مورد نیاز در رشته معماری داخلی

چون اساس این رشته بر مهارت و کاربرد است استفاده از نرم افزار یکی از ابزارهای مهم افراد حرفه ای در این حوزه هستند پس اگر می خواهید در این حوزه حرفی برای گفتن داشته باشید باید علاوه بر دانش، مهارت و تخصص در این رشته بر نرم افزارهای کاربردی هم مسلط باشید. تسلط بر نرم افزارهایی مثل Adobe Indesign، Photoshop، SketchUp، Cinema 4D، VectorWorks و AutoCad قطعا شما را در این رشته و شغل نسبت به بقیه متمایز خواهد کرد.

برای فارغ التحصیلان معماری داخلی می‌توان بازار کار را در بازه‌ای به وسعت اشتغال در یک دفتر فنی و مهندسی تا تاسیس شرکت‌های طراحی داخلی تعریف کرد. همچنین، دانش‌آموختگان این رشته می توانند در آزمون های استخدامی سازمان‌های مختلف شرکت کنند و در کنار آن، پروانه اشتغال به کار مهندسی را نیز کسب کنند. ولی تجربه نشان داده است که اکثر فارغ التحصیلان این رشته در بازار کار خارج از چارچوب اداری مشغول به فعالیت هستند.

موقعیت شغلی دیگری که می‌توان برای یک معمار متصور شد، طراحی داخلی فضاها و همچنین طراحی نمای پروژه‌های مختلف است که هر کدام بسته به نوع طرح و نیاز کارفرما دارای حق الزحمه‌های متفاوتی خواهد بود. امروزه بسیاری از کارفرمایان به دنبال ساختمان‌هایی با کیفیت و در عین حال جذاب می باشند. این دقیقا همان چیزی است که یک معمار داخلی می تواند در برخورد با یک موضوع و مسئله طراحی انجام دهد.

اجرای پروژه های معماری داخلی

گروه معماری داخلی سفید به عنوان مجموعه ای مستقل زیر نظر صندوق سرمایه گذاری چند ملیتی معماری کانادایی و ایرانی فعالیت خود را در قالب قوانین و استاندارد های جهانی و ایران انجام می دهد.علاوه بر دهها جوایز بین المللی و ایرانی که هلگر آن را دریافت نموده، هلگر هم اکنون عضو سازمان ها و شرکت های برجسته ی بین المللی نیز می باشد، از جمله عضو سازمان بزرگ و بین المللی Houzz نیز می باشد.
ما از پروژه های کوچک تا بزرگ را بدور از مقیاس آن از طراحی تا پیاده سازی (اجرای کامل) برای شما انجام می دهیم و البته همیشه سعی می کنیم بنابر بودجه و اقتصادی ترین هزینه برای شما آن را اجرا کنیم. شرکت معماری داخلی سفید یکی از معدود شرکت های معماری داخلی در ایران است که با استفاده از تجربیات گسترده ، نیروی انسانی حرفه ای و تحصیل کرده همراه با مشارکت همکاران بین المللی اقدام به طراحی و پیاده سازی کامل پروژه های می نماید.
 

معماری داخلی از کجا شروع می‌شود؟

آغاز کردن معماری داخلی یک پروژه همواره وسوسه کننده بوده است. اما آنچه که جذابیت فرآیند معماری داخلی را دو چندان می‌کند، آغاز درست آن می‌باشد. پیش نمایش کلی آنچه که در پایان طراحی داخلی مد نظر کارفرما است، می‌تواند بهترین قدم برای شروع معماری داخلی خانه باشد. در صورتی که یک نمای کلی معماری داخلی داشته باشیم، به راحتی می‌توانیم دریابیم که ابتدا باید کدام یک از المان‌های حساس و مهم در معماری داخلی خانه را باید با دقت بیشتری در جای درست بگذاریم.

مرحله دوم معماری داخلی خانه

بعد از معماریی داخلی خانه با نرم افزارهای دو بعدی و سه بعدی نوبت به پیاده سازی ایده‌های طراحی می‌رسد. در این مرحله نیاز به زمان بیشتری دارید تا بتوانید تمامی المان‌ها را با دقت کامل انتخاب کنید. چون یکی از وظایف مهم طراح داخلی، انتخاب عناصر و لوازم چیدمان است. انتخاب رنگ دیوارپوش و کفپوش هم برعهده طراح داخلی می‌باشد که با توجه به بودجه تخصیص داده شده برای پروژه می‌توان عناصر و المان را مطابق با خواسته کارفرما تهیه کرد.

لیست لوازم چیدمانی که طراح داخلی می‌تواند در انتخاب آن‌ها نقش بسزایی را ایفا کند، عبارتند از:

 • دیوارپوش و کفپوش
 • مبلمان
 • میز تلویزیون
 • میز قهوه
 • قفسه کتاب
 • شلف‌های دیواری
 • فرش
 • نور پردازی‌ها
 • عناصر دکوراتیو مانند گلدان، شمعدان، آینه، عکس، قاب عکس، ساعت و …

مرحله سوم معماری داخلی

معماریی داخلی با طی کردن مرحله سوم تکمیل می‌شود. قرار دادن لوازمی که دقیقا مطابق با خواسته کارفرما انتخاب شده است، همان مرحله سوم می‌باشد. چون طراحی داخلی هر محیط متفاوت است، نمی‌توان چارچوب دقیقی را برای طراحی داخلی مشخص کرد. اما می‌توان چندین اشتباه رایج را در چیدمان خانه بیان کرد که چیدمان شما را بی عیب و نقص می‌کند.

 

 

اشتباهات معماری داخلی خانه

 1. در قرار دادن لوازم دکوراتیو دقت زیادی داشته باشید. هر چند که تعداد لوازم دکوراتیو شما زیاد است، نیازی نیست تا تمامی آن‌ها را در شلف‌های دیواری جای بدهید.
 2. ابتدا دیوار پشت تلویزیون را طراحی کنید، سپس میز تلویزیون و یا تلویزیون را قرار بدهید.
 3. در دیوار اطراف تلویزیون نیازی نیست تا تمام دیوار را با عناصر دکوراتیو بپوشانید.
 4. حتی اگر معماریی داخلی شما براساس سبک مدرنیته است، باید گیاهان در بخشی از خانه باشند. چون معماریی داخلی بودن حضور گیاهان بی معنا است.

 

گروه معماری سفید

همانطور که گفته شد گروه معماری سفید از تیم حرفه ای، خلاق و با سابقه ای تشکیل شده است که تجربه های بسیار زیادی در زمینه ساخت انواع هتل، واحدهای مسکونی، مجتمع های اداری و تجاری، رستوران، باغ و تالار، سالن های کنسرت و نمایش، معماری سبز، و… دارد که از بهترین و با کیفیت ترین مصالح ساختمانی برای صرفه جویی در هزینه پروژه های ساختمانی، طراحی و معماری استفاده می کند.

سوالات متداول پیرامون معماری داخلی منزل

مهم ترین مرحله در معماری داخلی منزل کدام مرحله است؟

آغاز کردن معماری داخلی یک پروژه همواره وسوسه کننده بوده است. اما آنچه که جذابیت فرآیند معماری داخلی را دو چندان می‌کند، آغاز درست آن می‌باشد. پیش نمایش کلی آنچه که در پایان طراحی داخلی مد نظر کارفرما است، می‌تواند بهترین قدم برای شروع معماری داخلی خانه باشد.

رزومه گروه معماری سفید در زمینه معماری داخلی آیا قابل قبول هست؟

گروه معماری سفید از تیم حرفه ای، خلاق و با سابقه ای تشکیل شده است که تجربه های بسیار زیادی در زمینه ساخت انواع هتل، واحدهای مسکونی، مجتمع های اداری و تجاری، رستوران، باغ و تالار، سالن های کنسرت و نمایش، معماری سبز، و… دارد

اهمیت استفاده از متریال در پروژه ها چگونه است؟

انتخاب متریال مناسب یکی از مهمترین مراحل روند طراحی نما به حساب می‌آید، چرا که همنشینی و ‌ترکیب رنگ، فرم، بافت و ویژگی‌های فیزیکی متریال‌ها است که به ‌ایده و طرح معمار، جسمیت بخشیده و آنرا بیان می‌نماید.

5/5 - (1 امتیاز)