نقش تابلو در دکوراسیون داخلی

تابلوها را می‌توان به عنوان یکی از المان های مکمل برای دکوراسیون داخلی در نظر گرفت. برای داشتن یک دکوراسیون داخلی زیبا فقط نمی توان از رنگ و کفپوش استفاده کرد. تابلوهای هنری زیادی وجود دارد که برای منزل و همچنین فضاهای اداری و تجاری مناسب است. توجه به رنگ، طرح و سایز تابلو یکی از مواردی است که در انتخاب تابلوی مناسب نباید از آن غافل شد. تابلوها برای زیبایی دکوراسیون داخلی بسیار مفید هستند و می توانید با هزینه کم جلوه زیبایی برای دکوراسیون منزل یا محل کار خود ایجاد کنید. از تاثیرات تابلو در دکوراسیون داخلی منازل می توان به مواردی مانند بزرگتر نشان دادن دیوار، رویایی کردن فضای خانه، ایجاد تضاد مثبت، ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون در این نوشتار قصد داریم به تاثیرات استفاده از تابلو در دکوراسیون داخلی بپردازیم.

تاثیر تابلو در دکوراسیون داخلی محیط کار

تابلوها یک عنصر مهم و جذاب در دکوراسیون اداری هستند. در زیر به بررسی نقش و تاثیر استفاده از تابلو در دکوراسیون اداری از چهار جنبه مختلف می پردازیم.

1. معرفی برند به مشتریان

یکی از تاثیرات استفاده از تابلو ها در دکوراسیون اداری، معرفی برند به مشتریان است. تابلو ها می توانند به عنوان راه حلی برای ارائه برند شما به مشتریان و بازدیدکنندگان مورد استفاده قرار گیرند. با کمک تابلوها می توانید تصویری قوی از محیط طراحی شده توسط خود ارائه دهید که باعث متمایز شدن محیط کار شما و افزایش تاثیرگذاری کسب و کار شما برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان می شود. برای این منظور می توانید از طرح ها و نمادهای مرتبط با کسب و کار خود در تابلو ها استفاده کنید. برای مثال اگر دفتر حسابداری هستید، می توانید از تابلو با طرح های مربوط به حسابداری، اعداد، گزارشات و مالیات استفاده کنید.

نقش تابلو در دکوراسیون داخلی (3).JPG

 

2. ارائه تاریخچه کسب و کار

از تابلوها می توان برای معرفی تاریخچه شرکت شما به مشتریان و بازدیدکنندگان استفاده کرد. با کمک تابلوها می توانید رزومه خود را به مشتریان ارائه دهید. اگر می خواهید همه از دستاوردها و موفقیت های شما در زمینه کاری آگاه باشند، تنها کاری که باید انجام دهید این است که رزومه خود را به صورت تصویر و تابلو بر روی دیوار دفتر خود نصب کنید.

3. تزریق انگیزه به کارکنان

مزیت دیگر تاثیر استفاده از فضا در دکوراسیون اداری، تزریق انگیزه و ایجاد روحیه مثبت در کارکنان است. از تابلوها می توان به عنوان راه حلی برای ایجاد انگیزه در کارکنان و بازدیدکنندگان استفاده کرد. با کمک تابلوها می توانید احساسات مثبت، ارزش ها، اهداف و ماموریت کسب و کار خود را بیان کنید. این کار می تواند به افزایش اعتماد به نفس، تعهد، همکاری و خلاقیت پرسنل کمک کند.

4. ارائه هنر و زیبایی

از تابلوها می توان به عنوان راهی برای ارائه آثار هنری به مشتریان و بازدیدکنندگان استفاده کرد. با کمک تابلوها می توانید زیبایی، رنگ، شکل و فرم را در فضای کاری خود به نمایش بگذارید. این می تواند به ایجاد یک فضای گرم، دوستانه و دلپذیر کمک کند.

نکات مهم در هنگام نصب تابلو

اگر نظر شما در مورد استفاده از تابلو جلب شده است، باید گفت که این تنها قدم اول است. همانطور که گفته شد، تابلوها دنیایی بی پایان هستند. تنوع اندازه، طرح و رنگ تابلوها به قدری چشمگیر است که در نگاه اول ممکن است گیج کننده باشد.

توجه به ابعاد تابلو

ابعاد انتخاب شده جدا از سلیقه‌ی هر فردی در رنگ و شکل تابلو باشد. به طور کلی ابعاد تابلو ها باید با توجه به ابعاد دیواری که قرار است نصب شود انتخاب شود. تابلو بزرگ خانه و اتاق را بزرگتر می کند. زیرا که باعث تاکید نگاه مخاطب بر خود می‌شوند و ناخواسته فضا را بزرگتر نشان می دهند. اگر پنل خیلی بزرگ نباشد استفاده از دو تابلو به صورت متقارن زیبایی خاصی به دکوراسیون می بخشد.

هماهنگی بین دکوراسیون و تابلو

پس از توجه به ابعاد و انتخاب صحیح آن، هماهنگی و تناسب بین تابلو و دکوراسیون منزل از دیگر نکات مهم در انتخاب تابلو می باشد. معمولا تابلوها  قاب دارند. نباید فراموش کرد که قاب تابلو با مبلمان و سایر عناصر تزئینی باید هماهنگ باشد. این هماهنگی می‌تواند هم از نظر رنگ، جنس، طرح قاب و بافت چوب قاب باشد. با استفاده از تابلو ها می توان ترکیب مناسبی از رنگ ها را در دکوراسیون ایجاد کرد. رنگ تابلو می‌تواند هماهنگ با رنگ‌های استفاده شده در دکوراسیون باشد یا می‌تواند مکمل آن‌ها نیز باشد.

 

انتخاب مکان مناسب جهت نصب تابلو

در کنار انتخاب رنگ و اندازه، انتخاب مکان مناسب در خانه، سومین فاکتور مهم برای نصب تابلو در خانه یا محل کار است. قرار دادن تابلو در جای مناسب یعنی جایی که توجه بیننده را به خود جلب می کند یکی از اصول اصلی دکوراسیون است. اول از همه باید به ابعاد دیوار و وسایل جلوی دیوار توجه کنید. بر این اساس می توانید به راحتی سایز و رنگ تابلو را انتخاب کنید. در عین حال نصب تابلو به ایجاد تقارن در دکوراسیون کمک می کند. محل نصب تابلو برای تقارن بیشتر به محیط مناسب است. وجود تقارن در دیوارها و چیدمان خانه در آرامش و زیبایی بیشتر خانه بسیار کمک کننده است.

انتخاب سبک هنری تابلو

شاید در نگاه اول به نظر برسد که سبک هنری تابلو یک امر سلیقه ای است. اما برای انتخاب سبک مناسب تابلو بهتر است به مواردی توجه کنید. ابتدا بهتر است تابلوهایی را انتخاب کنید که ارزش هنری دارند. یعنی باید توجه داشت که خرید تابلو فقط خرید یکی از وسایل منزل نیست، بلکه خرید یک اثر هنری است. اگر فردی با سبک های مختلف هنری آشنایی نداشته باشد، به راحتی می تواند با جستجو در کتاب ها یا آنلاین، تابلو بهتری را برای خانه خود انتخاب کند.

✅کلام آخر

هنری که وارد دکوراسیون داخلی خانه ها می شود پیوند بین معماری و طراحی داخلی است. این پیوند هنرمندانه ترکیب شده و با رعایت اصول عناصر فضا، فرآیند طراحی داخلی را شکل می دهد. در این فرآیند تابلو های مورد استفاده در دکوراسیون داخلی نقش مهمی در ایجاد فضا و ارتباط انسان و محیط برای درک بهتر طراحی داخلی دارند. در برخی موارد تابلو های نصب شده بر روی دیوارها با تکمیل کنندگی رنگ آمیزی خود، جزئی اساسی از دکوراسیون داخلی منزل و طیف رنگی آن را تشکیل می دهند. اما گاهی به دلیل تضاد رنگ تابلو با وسایل دیگر یا نصب نادرست تابلوها، اصول و اساس دکوراسیون داخلی را به هم می‌ریزند.

اگرچه سقف، کف و دیوار نقش مهمی در معماری و دکوراسیون داخلی دارند، اما نباید از این نکته غافل شد که اصلی ترین چیزی که در معرض دید مخاطب قرار می گیرد و تاثیر بصری بر روی آن ها می گذارد، دیوار و تابلو هاست. اکثر تابلو های مورد استفاده در طراحی داخلی به عنوان نقطه کانونی یا نقطه متمرکز در نظر گرفته می شوند. با درک تأثیر استفاده از تابلو ها در دکوراسیون داخلی خانه ها یا ادارات می توان آن را به عنوان یک هارمونی و احساس حاکم بر فضای معماری و دکوراسیون داخلی دانست.

5/5 - (3 امتیاز)
تماس با کارشناس