پنل آکوستیک چیست؟

تراکم جمعیت و ساخت مجتمع های ساختمانی به صورت فشرده، آلودگی صوتی خانه ها را بیشتر نمایان کرده است. به همین دلیل از روش هایی برای عایق کاری دیوارها، کف و سقف خانه ها برای حفظ حریم خصوصی افراد استفاده می شود. پنل آکوستیک که به آن دیوارپوش آکوستیک نیز می گویند نمونه ای از این روش های عایق کاری منازل است. پنل های آکوستیک در مدل های مختلفی عرضه می شوند که هر کدام کاربردها و ویژگی های خاص خود را دارند. توجه داشته باشید که پنل‌های آکوستیک را هم به صورت توکار و هم به صورت روکار استفاده می‌کنند. در زیر پس از معرفی کامل پنل های آکوستیک، انواع، مزایا، معایب و کاربردهای آن ها را معرفی می کنیم.

مزایای استفاده از پنل های آکوستیک چیست؟

بهترین راه حل برای رهایی از سر و صدا، لذت بردن از موسیقی با صدای بلند، تلویزیون با صدای بلند به خصوص هنگام تماشای فوتبال و جلوگیری از فرار گرما در زمستان یا ورود هوای گرم به خانه در تابستان نصب آکوستیک است. آزمایشات نشان می دهد که آلودگی صوتی مهم ترین عامل کاهش شنوایی افراد و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی است. اگر فردی بیش از 8 ساعت در معرض آلودگی صوتی بالای 70 دسی بل قرار گیرد. فشار خون او 5 تا 10 میلی متر جیوه افزایش می یابد.

طبق قوانین و استانداردهای تعیین شده، حد مجاز صدا برای هر محیط باید مقدار و حدود خاصی داشته باشد. وقتی میزان یا شدت صدا از حد مجاز فراتر رود، سلامتی افراد در آن محیط و آرامش صوتی آنها مختل می شود. استفاده از پنل آکوستیک نیز برای دستیابی به همین هدف انجام می شود، به خصوص برای مناطقی که برای ضبط آثار هنری مانند آثار موسیقی استفاده می شود، استفاده از پنل آکوستیک ضروری است.

پنل آکوستیک چگونه کار می کند؟

پنل های آکوستیک بسته به نوع آنها ممکن است عملکردهای مختلفی را انجام دهند. اما اگر بخواهید در مورد عملکرد کلی اینگونه پنل ها بگویید باید گفت که این پنل ها امواج صوتی را جذب می کنند و نویز کلی صدا را کاهش می دهند و این خود دلیل شفافیت صدا است.این صدایی است که در یک محیط بسته Slow اجزای ناخواسته و نویز را از صدا حذف می کند و شنیدن صدای گوینده را آسان تر می کند. مبلمان اداری نیز می توانند از این پنل ها برای ایجاد یک محیط اداری آرام و افزایش کارایی کارکنان استفاده کنند.

در محیط بسته ای که ما در آن قرار داریم، امواج صوتی از دیوارها عبور می کنند و از دیوارها و اشیاء موجود در محیط پرتاب می شوند. اگر حالت مورد نظر دارای دستگاه صوتی باشد، این امواج باعث ایجاد نوسان در لایه ها و منافذ فیبر می شود و این امر باعث افزایش کشش بین امواج و لایه های الیاف و در نهایت افزایش نیروی حرکت این امواج می شود که باعث می شود. پراکندگی عجله کنید و در نتیجه صدا شنیده نمی شود.

منظور از پنل دیواری چیست؟

اتاق آکوستیک چیست؟

اتاق آکوستیک به اتاقی گفته می شود که در آن جلوه های صوتی وجود ندارد و یکی از مهمترین مسائل در ساخت استودیو خانگی وجود آکوستیک است. معمولا با شنیدن نام این اتاق، جزییات یک سالن و استودیو موسیقی را تصور می کنید. یکی از مواردی که در استودیوهای ضبط، تئاتر، سالن کنفرانس و سینما استفاده می شود استفاده از دیوارهای آکوستیک است. مزیت این لایه ها این است که پژواک صدا و انعکاس صدا را از بین می برند و از شدت آنها می کاهند. در این مبحث می خواهیم با ویژگی های اتاق های آکوستیک بیشتر آشنا شویم.

کاربردهای آکوستیک

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به موسیقی علاقه مند هستید و ساز مورد علاقه خود را در خانه تمرین می کنید، قطعا به پنل های آکوستیک در اتاق خود نیاز دارید. شما می توانید انواع مختلفی از پنل ها را بر اساس طراحی داخلی اتاق خود انتخاب کنید. البته بهتر است از پنل های چوبی برای اتاق موسیقی استفاده کنید.

حتی اتاق خواب هم می تواند یکی از قسمت هایی باشد که از پنل های آکوستیک استفاده می شود. در شهرهای بزرگ امروزی که سر و صدای محیط بسیار آزاردهنده است، اتاقی با پنل های آکوستیک می تواند خوابی راحت به شما بدهد. از این پنل ها می توان به عنوان یک عنصر تزئینی در اتاق نیز استفاده کرد.

آشپزخانه ها مکان هایی پر سر و صدا هستند، بنابراین می توان از پنل های آکوستیک در آشپزخانه ها استفاده کرد. حتی دکوراسیون داخلی آشپزخانه را نیز می توان با کمک آینه تغییر داد. چون دیوار آشپزخانه معمولا با کابینت پوشانده می شود، بهتر است در سقف استفاده شود.

از پانل های آکوستیک نیز برای اتاق نشیمن استفاده می شود. استفاده از پنل های آکوستیک باعث ساکت شدن اتاق و ایجاد حس خوشایندتر در فضا می شود. این پنل ها را می توان کاملا با رنگ غالب اتاق نشیمن شما هماهنگ کرد تا حس هماهنگی به آن بدهد.

کلام آخر

در حال حاضر فراهم آوردن محیطی آرام و به دور از سروصداهای شهر یکی از مهم ترین مسائل برای مردم است. برای حل این مشکل توصیه می شود از پوشش های روی دیوار، سقف، کف و غیره استفاده شود تا صدای منتقل شده به محیط اطراف به میزان قابل توجهی کاهش یابد. علوم مربوط به صدا و شنوایی را اصطلاحا آکوستیک می نامند. استفاده از پنل های آکوستیک برای مقاوم سازی دیوارها در برابر صداهای مزاحم و کنترل صدای اتاق به شدت توصیه می شود.این پنل ها دارای چندین نمونه هستند که می توانید بر اساس طراحی دکوراسیون داخلی اتاق مورد نظر خود انتخاب و خریداری کنید.

 

سوالات متداول پنل آکوستیک

پنل آکوستیک چیست؟

پنل آکوستیک که به آن دیوارپوش آکوستیک نیز می گویند نمونه ای از این روش های عایق کاری منازل است. پنل های آکوستیک در مدل های مختلفی عرضه می شوند که هر کدام کاربردها و ویژگی های خاص خود را دارند.

مزایای آکوستیک چیست؟

استفاده از پنل های آکوستیک برای مقاوم سازی دیوارها در برابر صداهای مزاحم و کنترل صدای اتاق به شدت توصیه می شود.این پنل ها دارای چندین نمونه هستند که می توانید بر اساس طراحی دکوراسیون داخلی اتاق مورد نظر خود انتخاب و خریداری کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
تماس با کارشناس