5 ترفند چیدمان منزل که باید بدانید

چیدمان منزل

یکی از بهترین و لذت‌بخش‌ترین کارها برای خانم‌های خانه، چیدمان منزل است. در این مطلب با ارائه راهکارهای زیباسازی چیدمان منزل و  فضای خانه خود را با کمترین هزینه و به‌کارگیری نهایت ذوق و سلیقه به فضایی شیک و زیبا تبدیل کنید.

پلان طبقه نوعی نقاشی است که چیدمان خانه یا ملک را از بالا به شما نشان می دهد. پلان های طبقات معمولاً محل دیوارها، پنجره ها، درها و پله ها و همچنین تاسیسات ثابت مانند وسایل حمام، کابینت آشپزخانه و لوازم خانگی را نشان می دهند. پلان های طبقه معمولاً در مقیاس ترسیم می شوند و نوع اتاق، اندازه اتاق و طول دیوار را نشان می دهند. آنها همچنین ممکن است چیدمان مبلمان را نشان دهند و شامل مناطق بیرونی نیز باشند.

 

 

نحوه ترسیم پلان جهت چیدمان منزل

چند مرحله اساسی برای ایجاد یک پلان طبقه وجود دارد:

 1. یک منطقه را انتخاب کنید. مساحت مورد نظر را مشخص کنید. اگر ساختمان از قبل وجود دارد، تصمیم بگیرید که چه مقدار (یک اتاق، یک طبقه یا کل ساختمان) از آن را بکشید. اگر ساختمان هنوز وجود ندارد، طرح‌های طوفان فکری را بر اساس اندازه و شکل مکانی که بر روی آن ساخته می‌شود، طراحی کنید.
 2. اندازه گیری کنید. اگر ساختمان وجود دارد، دیوارها، درها و مبلمان مربوطه را اندازه بگیرید تا پلان طبقه دقیق باشد. اگر چیدمان برای یک منطقه کاملاً جدید ایجاد می شود، مطمئن شوید که کل مساحت در جایی که قرار است ساخته شود متناسب باشد. توصیه می شود ساختمان های ساخته شده در مناطق مشابه را بررسی کنید تا به عنوان تخمین برای این پلان طبقه استفاده شود. درباره نحوه اندازه گیری و ترسیم پلان طبقات خود به مقیاس بیشتر بیاموزید.
 3. دیوارها را بکشید. برای هر اتاق از ساختمان دیوارها اضافه کنید و مراقب باشید که آنها را به مقیاس بکشید.
 4. اضافه کردن ویژگی های معماری افزودن ویژگی‌ها به فضا را با گنجاندن چیزهای غیرقابل تغییر، مانند درها و پنجره‌ها، و همچنین یخچال، ماشین ظرفشویی، خشک‌کن و سایر لوازم مهمی که باید در یک مکان خاص قرار گیرند، آغاز کنید.
 5. مبلمان را اضافه کنید. اگر پلان کف آن را می طلبد، مبلمان را اضافه کنید.

 

 

 

پنج ترفند چیدمان منزل

1.نقش انتخاب رنگ در زیبا کردن خانه

برخی با شناخت روانشناسی رنگ ها اصول علمی را در طراحی دکوراسیون خانه خود به کار می برند؛ اما برخی دیگر با توجه به ذوق و سلیقه خود و سبکی که در طراحی دکوراسیون داخلی خانه به کار می برند، دست به انتخاب رنگ ها می زنند.

2.بلندتر جلوه دادن سقف خانه

خانه هایی که دارای سقف های بلندی هستند، نسبت به خانه هایی با سقف های کوتاه همواره زیباتر و شیک تر به نظر می رسند. برای این که سقف خانه بلندتر به نظر برسد می توانیم چوب پرده را با فاصله کمی از سقف آویزان کنیم | و یا پرده را طوری آویزان کنیم که تا کف زمین برسد.

3.تعمیرات بخشهای معدوم خانه

ترمیم و مرمت قسمتهایی از خانه که نیاز به تعمیر دارند مثل دیوارها، سقف ها، لوله ها، درزهای ساختمان یکی از راهکارهای زیباسازی دکوراسیون منزل است. بهتر است قبل از هرگونه اقدامی برای تغییر دکوراسیون و چیدمان منزل تعمیرات صورت بگیرد. این تعمیرات کوچک تغییرات بزرگی را ایجاد میکنند.

4.استفاده از اکسسوریها و وسایل تزیینی

از جمله چیزهایی که باعث می شوند فضای خانه شما با صرف هزینه ای کم زیباتر به نظر برسد اکسسوری ها و وسایل تزیینی هستند. اکسسوری ها و وسایل تزیینی حس و حال دکوراسیون فضای خانه شما را تغییر می دهند و از این طریق فضای گرم و دلنشین را برای شما ایجاد می کنند. از جمله اکسسوریها و وسایلی که جنبه تزیینی دارند می توان به قاب عکس که ممکن است بر روی دیوار نصب شود و یا بر روی میز خاطرات قرار بگیرد.

5.انتخاب سبک دکوراسیون داخلی

انتخاب سبک دکوراسیون داخلی منزل اولین چیزی است که در چیدمان و تغییر دکوراسیون خانه در نظر گرفته می شود. با انتخاب نوع سبکی که می خواهید در تغییر چیدمان و دکوراسیون منزل خود به کار ببرید مسیر تغییراتی که اعمال خواهید کرد مشخص می شود. سبکهای دکوراسیون منزل دارای انواع مختلفی هستند که هر شخصی با توجه به سلیقه خود و خانواده اش آن را انتخاب می کند.

 

 

 

 

چیدمان منزل شیک

هر خانه شیک در داخل متفاوت است، و صاحب خانه اغلب قبل از شروع ساخت، چیدمان را سفارشی می کند. توجه به فضا و جریان وجود دارد که چشم را از اتاق نشیمن از طریق قسمت غذاخوری و بدون وقفه از دیوارها به آشپزخانه هدایت می کند. بسته به طرح ممکن است یک یا دو داستان وجود داشته باشد. اتاق خواب ها معمولاً در طبقه بالا در مدل های دو طبقه قرار می گیرند. برخی از ویژگی های داخلی رایج عبارتند از:

 • اتاق های بزرگ بزرگ
 • شومینه با طراحی مدرن
 • آشپزخانه های اپن کانسپت
 • فضاهای اداری مجزا
 • سوئیت های مستر مجلل

چیدمان منزل مستطیلی

 • بهتره طول فرش هم راستای عرض فضا باشه
 • بهتره تلویزیون در قسمت طول دیوار قرار بگیره
 • طول میز غذا خوری بهتره هم راستای عرض فضا قرار بگیره
 • تفکیک فضا به دو بخش نشیمن و غذا خوری

 

 

 

چیدمان منزل سنتی

باید اعتراف کرد آرامشی که در خانه های رنگارنگ سنتی هست در سکوت و خلوتی خانه های مدرن نیست. من یکی وقتی وارد یک خانه با دکوراسیون مدرن میشوم یک جورهایی حس میکنم وارد لابی یک هتل گران قیمت شده ام و باید حواسم را جمع کنم که دست از پا خطا نکنم برعکس وقتی وارد فضایی با چینش سنتی میشوم دوست دارم خمیازه ای بکشم به بدنم کش و قوسی بدهم و در پناه این همه رنگ و نور و حس های نوستالژیک یک چرت کوتاه بزنم 🙂

چیدمان سنتی خانه

 1. طاقچه ها را آن رو طاقچه ای های مثلثی و آینه شمعدان ها از المان های زیبای خانه های سنتی است؛ اگر طاقچه ندارید از شلف های چوبی و ساده به این منظور استفاده کنید.
 2. بجای آباژور از شمعدانی های لاله عباسی استفاده کنید این شمعدانی های زیبا یکت توان زیر و رو کردن حس و حال یک خانه را دارند . پیه سوز و فانوس هم گزینه هایی دیگری در این راستا هستند.
 3. اگر امکانش را دارید سراغ پنجره ها و در های ارسی بروید که چیدمان خانه تان تا حسابی زیر و رو میکند.
 4. استفاده از پرده های ساده ی توری به سبک قدیم به جای پرده های سلطنتی چند طبقه را فراموش نکنید این پرده های ساده هم در دکوراسیون مدرن وهم در دکوراسیون سنتی جایگاه ویژه ای دارند به علاوه اینطوری نور را از محیط خانه خود دریغ نکرده اید.
 5. به سبک قدیم و همین طور استفاده از چند تخت سنتی در خانه که با گلیم و پشتی های سنتی بپوشانید و گاهی چهاز زانو روی آن بنشینید و در استکان های کمر باریک چای بنوشید احتمالا حس نوستالژیک پسندتان را حسابی قلقلک خواهد داد.
 6. و…

زیباترین چیدمان منزل

افرادی که در پی زیباترین چیدمان منزل  می گردند باید بدانند این زیبایی بستگی به ذوق و سلیقه طراح و نظر صاحبخانه دارد و این طور نیست که یک نمونه مشخص برای آن وجود داشته باشد. اگر در زیباترین چیدمان منزل یکسری اصول و قواعد در نظر گرفته شود می توان انتظار یک نتیجه قابل قبول و جذاب را داشت.

حفظ هارمونی یکی از مهمترین اصول زیباترین چیدمان منزل است که منجر به ایجاد نظم و زیبایی در فضای خانه می گردد. همچنین نحوه چینش وسایل خانه می تواند برای دستیابی به زیباترین چیدمان منزل به شما کمک نماید.

4.7/5 - (9 امتیاز)
تماس با کارشناس