تغییر دکوراسیون برای عید نوروز با استفاده از کناف

چیزی به عید نوروز نمانده است و بسیاری از زنان خانه دار به دنبال خانه تکانی و تغییر دکوراسیون هستند. اما به دلیل شرایط اقتصادی و کاهش قدرت خرید اقشار مختلف جامعه، بسیاری از افراد از انجام آن دست می کشند. همانطور که می دانید عید نوروز مظهر تازگی و نو بودن است و با فرا رسیدن فصل جدید که بهار است به استقبال سال جدید می رویم. دکوراسیون داخلی در فصل بهار باید شاداب و سرزنده و پر از انرژی باشد. ایده های جالبی وجود دارد که میتوانید برای سال جدید از آنها در منزل خود استفاده کنید، ما در این مطلب میخواهیم به شما کناف را معرفی کنیم تا بتوانید با هزینه مناسب تغییری در دکوراسیون خود داشته باشید.

منظور از کناف چیست؟

کناف نوعی مصالح ساختمانی است و بیشتر برای تزئین سقف و دیوارهای داخلی ساختمان کاربرد دارد. کناف از یک ورق گالوانیزه نازک یا روکشی از کاغذ یا مقوا بادوام تشکیل شده است که با هسته داخلی گچ تشکیل شده است. کناف به دلیل داشتن امکان رنگ آمیزی، شکل و قابلیت برش در اندازه ها و ابعاد مختلف به عنوان یک عنصر زیبا در طراحی داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. کناف محصولی آلمانی و یکی از پرمصرف ترین متریال های سقف، دکوراسیون و پارتیشن در دنیا می باشد. بنابراین اگر میخواهید برای عید نوروز و سال جدید تغییری در دکوراسیون خود ایجاد کنید استفاده از کناف میتوانید یکی از گزینه های شما باشد.

کاربرد سقف کناف

کاربرد اصلی سقف های کناف در طراحی دکوراتیو و دکوراسیون منزل می باشد. زیرا زیبایی این نوع سقف ها دو برابر سقف های گچی است. از دیگر کاربردهای سقف کناف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. امکان پوشش تاسیسات عبوری در سقف ساختمان‌های مسکونی و تجاری
 2. امکان عبور کابل های برق و سایر تجهیزات برق
 3. برای مقاومت در برابر آتش قابل استفاده هستند.
 4. انواع ضد آب برای محیط های مرطوب مانند آشپزخانه و حمام وجود دارد.
 5. و…

 

 

مدل‌های مختلف کناف کدامند؟

شاید برایتان سوال پیش نیاید که این کناف ها چه مدل هایی هستند و انواع سقف های کناف کدامند؟ به طور کلی سقف های کناف به دو دسته ساده و طرح دار تقسیم می شوند که در مدل اول فقط یک پایه و یک تخته گچ پیش ساخته روی آن قرار داده شده است. البته در مدل ساده از بسیاری از طرح های رایج مانند اشکال هندسی مختلف نیز استفاده می شود که اکثر آنها ظاهر یکسانی دارند. اما با مدل دوم، شما آزادی عمل دارید و اکثر طرح هایی را که می توانید با سقف کنافی در نظر بگیرید، اجرا کنید. این روش عمدتا توسط طراحان داخلی استفاده می شود.با طراحی هارمونی کلی فضای خانه، طراحی منحصر به فرد سقف را در نظر می گیرند که تنها با سقف طرح دار تحقق می یابد.

نحوه انجام کناف کاری

کناف کاری یک تخصص حرفه ای است که نیازمند استفاده از کناف کار مجرب در شرکت های معتبر می باشد. کناف کاری به چهار روش مختلف انجام می شود. این روش ها بسته به محل استفاده متفاوت است.

1.اجرای کناف روی دیوارهای کاذب

از این روش برای بازسازی ساختمان ها و خانه های قدیمی استفاده می شود. این کار به دو صورت انجام می شود: باسازه و بی سازه. در روش باسازه پانل های گچی کناف با پیچ به سازه فلزی متصل به دیوار زمینه متصل می شوند. این نوع ناف کاری دارای فضای کمی بین صفحه و دیوار زمینه جهت عبور تاسیسات برقی و مکانیکی می باشد. ولی در روش بی سازه ابتدا یک لایه گچ با استفاده از خمیر مخصوصی به نام Perflex مستقیماً به دیوار مونتاژ شده متصل می شود و سپس با استفاده از بتونه و روش نواری آب بندی را انجام می دهند.

2.اجرای کناف در دیوار جدا کننده کاذب

این نوع کناف کاری جهت جداسازی فضای داخلی ساختمان از دیوار کاذب جداکننده متشکل از قاب های فولادی سبک استفاده می شود. این اسکلت های فولادی که به صورت پیش ساخته و سبک هستند به صورت حروف C و U مورد استفاده قرار می گیرند که صفحات گچی در یک یا چند لایه با پیچ های مخصوص به آن متصل می شوند. در نهایت تمام درزها با بتونه پر شده و آماده نصب و رنگ آمیزی کاشی ها و کاغذ دیواری می شوند.

3.اجرای شبکه های مشبک در سقف های کاذب

در اجرای این نوع کناف کاری که رایج ترین نوع کناف کاری است، از کاشی های گچی یا پوشالی استفاده می شود. این کاشی ها از طریق آویزهایی به سقف متصل می شوند و سپس کاشی های از پیش ساخته شده به آنها متصل می شوند. این نوع سقف کاری به دلیل تنظیم راحت ارتفاع سقف و حذف کاشی ها به راحتی تاسیسات درون سقف را بررسی کرد.

4.اجرای یکپارچه کناف در سقف کاذب

برای انجام این کار ابتدا فونداسیون فولادی ساخته و انجام می شود. سپس صفحات کناف با استفاده از پیچ و مهره روی این زیرسازی جامد نصب می شود. پس از اتمام پر کردن، مرحله آب بندی و گچ کاری را انجام می دهند. این روش از کناف کاری سریعتر از روش های دیگر است زیرا بلافاصله پس از اجرا قابل رنگ آمیزی است. در این روش نیز مانند روش کناف کاری مشبک به راحتی می توانید به تجهیزات دسترسی داشته باشید.
 

 

فواید و مزایای استفاده از کناف برای سال جدید چیست؟

 • به دلیل عدم وجود مراحل زمان بر، کناف ها با سرعت زیادی مستقر و نصب میشوند.
 • کناف وزن سبکی دارد به همین دلیل از این ماده به جای مواد سنگین برای ایجاد جزئیات استفاده می کنند.
 • به لطف متریال جدید کناف برای دیوارها و سقف، نصب و طراحی جزئیات آسان و راحت است.
 • اتصال آن در هنگام اجرا به می تواند صورت پیچ و مهره باشد.
 • با توجه به نوع اتصالی که دارند مراحل کار تمیز و بدون کثیف کاری انجام می شود.
 • هنگامی که در دکوراسیون داخلی استفاده می شود عایق حرارتی خوبی است.
 • این تخته های گچی روکش دار در برابر آتش و حرارت مقاوم هستند.
 • این ورق های روکش شده گچی در برابر رطوبت مقاوم هستند.
 • این مصالح محبوب را می توان پس از اتمام کفپوش اعمال کرد.
 • کناف را می توان رنگ کرد.
 • شما می توانید آن را در هر جایی با هر عملکردی استفاده کنید.
 • با کمک کناف می توانید نورپردازی اتاق شیک و جذاب را طراحی کنید.
 • و…

✅کلام آخر

معمولاً اولین جایی که ما علاقه مند به ایجاد تغییرات منحصر به فرد در آن هستیم، اتاق نشیمن و پذیرایی است؛ زیرا قسمت عمده ای از خانه را تشکیل می دهد و ناخودآگاه با تغییر آن حس خوبی به کل مکان و بین اعضای خانواده منتقل می گردد. از سلیقه شخصی برای نظم بخشیدن به خانه خود استفاده کنید. به این ترتیب قطعا بهترین دکوراسیون را خواهید داشت. هر ساله با شروع سال جدید و قبل از پایان سال بسیاری از افراد تمایل به تغییر دکوراسیون خانه خود دارند، این کار علاوه بر ایجاد منحصر به فرد بودن و زیبایی خانه تاثیر مثبت زیادی در روحیه افراد می گذارد. در این مقاله با بهترین و مقرون به صرفه ترین متریال ها در زمینه سقف و دیوار کاذب یعنی کناف آشنا شدید.

 

سوالات متداول کناف

کناف چیست؟

همان طور که گفته شد کناف نوعی مصالح ساختمانی است و بیشتر برای تزئین سقف و دیوارهای داخلی ساختمان کاربرد دارد. کناف از یک ورق گالوانیزه نازک یا روکشی از کاغذ یا مقوا بادوام تشکیل شده است که با هسته داخلی گچ تشکیل شده است.

کاربرد سقف کناف برای سال جدید چیست؟

کاربرد اصلی سقف های کناف در طراحی دکوراتیو و دکوراسیون منزل می باشد. زیرا زیبایی این نوع سقف ها دو برابر سقف های گچی است.

لزوم استفاده از کناف برای عید نوروز چیست؟

هر ساله با شروع سال جدید و قبل از پایان سال بسیاری از افراد تمایل به تغییر دکوراسیون خانه خود دارند، این کار علاوه بر ایجاد منحصر به فرد بودن و زیبایی خانه تاثیر مثبت زیادی در روحیه افراد می گذارد. در این مقاله با بهترین و مقرون به صرفه ترین متریال ها در زمینه سقف و دیوار کاذب یعنی کناف آشنا شدید.

4.6/5 - (49 امتیاز)
تماس با کارشناس