اصول بازسازی آپارتمان

بازسازی و نوسازی آپارتمان یکی از پرطرفدارترین مباحث حوزه ی معماری و تغییر دکوراسیون بازسازی داخلی آپارتمان می باشد. نوسازی یا بازسازی آپارتمان، مفهومی دیرینه در کشورمان دارد. بررسی ها حاکی از آن هستند که از عصر ایران باستان، نوسازی و بازسازی خانه در ایران ، عملی بسیار مرسوم بوده است و سنت خانه تکانی که هرساله احیا می گردد نیز ریشه در آداب و رسوم آن زمان دارد. جدا از این مسئله، امروزه بازسازي ساختمان و یا نوسازی آن در سراسر دنیا عملی کاملا مرسوم شناخته می شود. در ایران نیز آپارتمان ها هرازگاهی آن حالت زیبا و جذاب اولیه خود را از دست داده و بسیار خسته کننده می شوند. همه ی ما در تلاش هستیم که محیط خانه و زندگی خود را به محیطی لذت بخش تبدیل کنیم که احساس بهتری در ان داشته باشیم در این موارد می بایست بازسازی آپارتمان و یا همان بازسازی منزل به صورتی حرفه ای صورت پذیرد.

بازسازی آپارتمان با یک طرح کارآمد

یکی از اولویت ها برای این که بازسازی را آغاز کنید داشتن یک طرح و یا پلن مناسب و در عین حال کارآمد و زیباست. البته اگر بخواهیم از لحاظ مهندسی به این کار نگاه کنیم قبل از تصمیم برای بازسازی آپارتمان باید بدانید که آیا اصلا بازسازی خانه یا آپارتمان شما به صرفه هست یا خیر؟ برای مثلا اگر اسکلت ساختمان در طول سالیان طولانی دچار مشکل شده باشد، و یا سقف از نوع طاق ضربی فرسوده باشد، بازسازی خانه حتی ممکن است برای شما خطر جانی داشته باشد. چراکه ساختمان های قدیمی از منظر سازه ای در برابر زلزله داری عملکردی بسیار ضعیف هستند.

نمونه ای از بازسازی آپارتمان

طراحی و عملکرد سازه ای آپارتمان اولین قدم برای بازسازی خانه یا آپارتمان است و بعد از آن بسته به تکنولوژی های روز، قوانین و استانداردهای صنعت ساختمان، سلیقه و نیاز مشتری و خیلی از مسائل دیگر می توان یک طرح را در ذهن شکل داد و بعد با پیاده سازی طرح و نقشه ی مربوطه بازسازی آپارتمان را انجام داد. با توجه به موارد بیشماری که باید در طرح ها در نظر گرفته شود و این که هر فرد از لحاظ بعد هنری سلیقه ای خاص دارد و همچنین امکان پیاده سازی آن طرح در آپارتمان مورد نظر، یکی از مراحل سخت و پیچیده در کار بازسازی یا طراحی داخلی منزل یا محل کار و شرکت ها و … انتخاب و ارائه یک طرح و سبک مناسب برای کار می باشد.

 

برای مشاوره رایگان با کارشناسان گروه معماری سفید جهت بازسازی آپارتمان خود با شماره های زیر تماس بگیرید:

 

۰۹۱۲-۲۷۹-۴۳۸۹

۰۹۱۲-۸۷۰-۹۹۸۰

 

 انواع روش‌های بازسازی آپارتمان

شاید دوست داشته باشید دستی به سر و روی آپارتمان خود بکشید اما مطمئن نیستید در میان روش‌های مختلف بازسازی آپارتمان کدام را انتخاب کنید. آیا باید نوسازی انجام دهید یا هدفی که در سر دارید با تغییر دکوراسیون داخلی محقق می‌شود؟ شما قبل از شروع هر کاری باید تفاوت میان روش‌های مختلف این پروژه را بدانید؛ به این صورت است که می‌توانید آسان‌تر برای پروژه خود برنامه‌ریزی کنید و از افراد حرفه‌ای و ماهر در این زمینه کمک بگیرید. یکی از معمول‌ترین رویکردها در این زمینه، بازگرداندن ساختمان به وضعیت اصلی و اولیه خودش است. آپارتمان ها و خانه‌های قدیمی و تاریخی، موردهای معمول برای انجام این نوع بازسازی یا نوسازی هستند، اما ساختمان‌های تازه‌ساز هم می‌توانند در این رده قرار بگیرند.

در این روش معمولا تعمیرات بدون دست زدن به ساختار اصلی یک ساختمان انجام می‌شود: ترک‌های دیوارها بر طرف و کف بازسازی می‌شود، تزئینات قدیمی تعمیر می‌شوند و یا در صورت نیاز با نمونه‌های مشابه اصلی جایگزین می‌شوند. اگر پایه‌ها و اساس ساختمان مستحکم باشد و یا نیاز به تعمیرات حداقلی داشته باشد، هزینه بازسازی آپارتمان در حداقل‌ترین حالت باقی می‌ماند. اگر هدفتان بازگرداندن یک ساختمان به شکل اصلی و سابق خودش است، این نوع رویکرد مناسب شما خواهد بود.

نوع دیگری از بازسازی

نوع دیگری از بازسازی خانه، شامل نوسازی یک آپارتمان یا سازه به وسیله تعمیر ساختارهای موجود  و در مواردی اضافه کردن المان‌های جدید می‌شود. برای مثال شاید تصمیم داشته باشید که سرویس‌های بهداشتی یک ویلا را نوسازی کنید اما در عین حال تمایل دارید حال و هوایی مدرن هم به آن ببخشید؛ در این حالت غیر از بازسازی دیوارها و کف، فضای جدیدی برای قرار دادن یک وان یا یک اتاق دوش هم در نظر گرفته می‌شود. در روش دیگر، طرح و شکل فعلی خانه یا آپارتمان به طور کلی تغییر می‌کند. این تغییرات ساختاری می‌توانند شامل اضافه کردن به زیربنای ساختمان، اضافه کردن، برداشتن و یا کوچکتر کردن دیوارها، بالا بردن سقف خانه یا اضافه کردن سیستم‌های گرمایشی یا سرمایشی سرتاسری باشند. در حالت قبل شما شکل اتاق یا یک فضای مشخص در خانه را بهسازی می‌کنید بدون که آن را تغییر دهید، اما در این حالت شما کاربرد یک فضا را تغییر می‌دهید.

نکته ای مهم در بازسازی خانه و آپارتمان

وقتی نوبت به یک پروژه بازسازی خانه می‌رسد، وسوسه‌ای قوی برای سریع دست به کار شدن و شروع کار وجود دارد. هر چه زودتر شروع کنید، زودتر تمام می‌کنید، این طور نیست؟ متاسفانه این اتفاق نمی‌افتد، اگر برنامه‌ریزی‌های لازم را از قبل انجام ندهید. عدم برنامه‌ریزی مناسب تنها می‌تواند این فرآیند را زمان‌برتر و پر هزینه‌تر کند؛ در نتیجه شما قبل از شروع هر کاری اول از همه باید یک طراح حرفه‌ای را برای این کار انتخاب کنید. شما به یک معمار یا طراح داخلی حرفه‌ای و باتجربه (و در مواردی هر دوی آن‌ها) نیاز دارید تا یک طرح منسجم و پر جزئیات از کاری که قرار است در طول فرایند بازسازی ساختمان صورت بگیرد تهیه کند.

یکی دیگر از قدم‌های مهم قبل از شروع پروژه، اختصاص یک بودجه واقع‌گرایانه برای آن است. پیدا کردن یک تعادل بین طرح‌های رویایی‌تان و همچنین مقدار پولی که می‌توانید برای این کار کنار بگذارید، همیشه کار ساده‌ای نخواهد بود. به همین دلیل شما باید یک ذهنیت واقعی از هزینه‌ها شامل هزینه‌های مواد اولیه و هم هزینه کار داشته باشید تا بتوانید سطوح انتظارات خود را با توجه به آنها درجه‌بندی کنید. برآورد هزینه بازسازی ساختمان در همان ابتدا می‌تواند به شما کمک کند تصویری روشن از ابعاد مختلف پروژه به دست آورده و بودجه خود را به درستی در بخش‌های مختلف خرج کنید. وقتی یک بودجه واقع‌گرایانه برای پروژه مشخص شد، شما باید مشخص کنید چه کارهایی در چه زمان‌هایی انجام شوند. شاید نیاز باشد سوال‌های سخت هم از خودتان بپرسید، در مورد چیزهایی که واقعا به آنها نیاز دارید در مقابل آنهایی که دوست دارید داشته باشید. برای مثال با توجه به بودجه‌تان برای بازسازی ویلا، آیا تغییرات اساسی در آشپزخانه مهم‌تر است یا اضافه کردن یک آلاچیق به حیاط؟

 

 

بهترین فصل جهت بازسازی آپارتمان

بهترین فصل جهت بازسازی آپارتمان در بیشتر نقاط جهان در فصل گرماست. زیرا در صورت گچ کاری و رنگ کاری زودتر خشک میشود و نسبت به فصل سرما کارها زودتر پیش می رود.اما باید قیمت مصالح ساختمان مانند: گچ، سیمان، رنگ را هم در آن فصل در نظر گرفت.

مزایای بازسازی آپارتمان و منزل

بازسازی آپارتمان به شما کمک می کند تا فضایی جدید و کاربردی تر را تجربه کنید.

در مرحله بازسازی آپارتمان باید به عمر بنا، استقامت آپارتمان و سالم بودن لوله های فاضلاب توجه کرد.

اگر قصد بازسازی بنای قدیمی را دارید، باید بدانید که ممکن بعد از گذشت سال ها لوله ها و یا هر زیر ساخت دیگری دچار مشکل شده باشد.

بطور مثال اگر در بازسازی به زیر ساخت اهمیت ندهید، ممکن است در زمان کوتاه که بازسازی انجام شده زیر ساخت به مشکل بخورد باید بازسازی تخریب بشود و قسمت که به مشکل خورده تعمییر شود. اگر به دنبال یک شرکت معتبر برای بازسازی ساختمان، بازسازی و ساخت ویلا،طراحی داخلی منزل خود هستید همین حالا با کارشناسان شرکت دکوراسیون داخلی سفید تماس بگیرید.

 

پرسش های متداول در حوزه بازسازی آپارتمان

کدوم بخش از پروژه بازسازی بیشترین زمان رو میگیره؟

اصلاح و تعویض تاسیسات اعم از لوله کشی های آب سرد، گرم و شوفاز و همچنین بحث کابینت و کمد دیواری ها میتونه از عوامل زمان بر باشه

چه تحولاتی تو بازسازی میتونه با هزینه و زمان کمتر خونه رو بیشتر عوض کنه؟

نمیشه به طور کلی گفت اما تعویض کاشی ها و شیرآلات و کاغذ دیواری یا نقاشی و همچنین کابینت ها میتونه از نظر بصری تفاوت های زیادی رو ایجاد کنه

حتما باید توی بازسازی، کل خونه رو کاغذ دیواری کنیم؟

قطعا خیر، امروزه ترکیب کاغذ دیواری و نقاشی و حتی پارچه کوبی در قاب ها (در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی تماس بگیرید) میتونه به مراتب زیباتر و متفاوت تر باشه

5/5 - (2 امتیاز)