معماری داخلی ساختمان

معماری داخلی ساختمان

معماری داخلی ساختمان

شغل معماری داخلی ساختمان

به طور کلی هر گونه آفرینش و خلق توسط بشر را میتوان معماری نامید .

 اما آن چیزی که به عموم و عرف به واژه معماری نسبت داده میشود در حوزه ساختمان و سازه هایی است که انسان از روی نیاز آن ها را طراحی و خلق میکند.

مانند : خانه های مسکونی – ساختمان های ادرای – ساختمان های خدماتی و تجاری – بناهای عام المنفعه مثل پل ها ، جاده ها ، هتل و… – شهرک ها و شهر سازی ها و …

معماری آمیخته ای از علم و هنر است .

معماری علاوه بر مهندسی ، به هنرمندی و خلاقیت نیاز مبرمی دارد .

معماری داخلی ساختمان

معماری خلق فضای کالبدی در سطوح و ابعاد مختلف است . از معماری داخلی یک فضای اتاق خواب تا شهر سازی های عظیم .

معماری داخلی ساختمان به فضای داخلی بنا میپردازد . و طراح و خالق این بعد از طراحی را معمار داخلی می نامند .

معمار داخلی وظیفه طراحی فضاهای داخلی را دارد . فضاهایی مانند : خانه های مسکونی ، فروشگاه های تجاری ، هتل ها و اقامتگاها ، دفاتر اداری ، رستوران ها و کافه ها ، فضاهای اداری دولتی ، فضاهای آموزشی مثل مدارس و دانشگاه ها و …

معماری داخلی همواره مانند معماری باید ترکیبی از فن و هنر باشد .

معماری داخلی ساختمان ترکیبی از ایجاد عناصر و راهکارهایی برای حل مسائل (عملگرایی) و ایجاد و خلق زیبایی و تناسبات می باشد .

در معماری و طراحی داخلی همچنین عوامل دیگری مانند : روانشناسی ، توسعه اقتصادی ، جامعه شناسی ، محیط زیست و غیره… دخیل و تاثیر گذار هستند.

که معمار داخلی باید به این علوم نیز مشرف و مسلط باشد تا در خلق هر چه بهترفضا کمک کند .

به طور کلی هدف معماری و طراحی داخلی ایجاد فضایی است که علاوه بر کاربردی بودن و عملگرایی ، زیبایی و حس آسایش و آرامش را برای ساکنان آن فضا به ارمغان بیاورد .

میتوان گفت معمار داخلی علاوه بر اینکه میتواند فضا و محیط را طراحی و بسازد . می تواند بر ساکنان آن فضا تاثیر مستقیم بگذارد . و سبک زندگی و نگرش آن افراد را تغییر داده و سمت و سو دهد .

از این رو معمار داخلی باید بداند و آگاه باشد که کاری که میکند اهمیت زیادی می تواند داشته باشد . و به زندگی افراد جامعه سمت و سو می دهد و تاثیر مستقیم مطلوب با نا مطلوب می گذارد .

پس از این رو معمار داخلی کامل باید به این تلفیق علم و هنر مشرف کامل باشد و از اهمیت طرح و عمل خود مطلع باشد .

معماری داخلی در چه زمانی در کالبد معماری موجود نقش ایفا می کند ؟

معماری داخلی میتواند در بدو ساخت کالبد معماری ایجاد گردد.

به طور مثال ساختمانی با هدف کاربری صنعتی طراحی و ساخته شده است . در همین راستا معماری داخلی آن نیز در راستای صنعتی طراحی و اجرا میگردد و برای آن منظور حال حاضر راهبردهایی را ارائه و به اجرا در آورده می شود .

 حال آن که بعد از مدت زمانی شاید دیگر به آن ساختمان صنعتی نیازی نباشد . و نیاز به فضای فرهنگی هنری در آن منطقه و آن ساختمان ایجاد شود.

که در این زمان همزمان معماری کلی ساختمان و معماری داخلی آن با توجه به نیاز حال حاضر تغییر و مجدد طراحی و اجرا می گردد .

و ساختمانی که در ابتدا به منظور کاربرد صنعتی طراحی و اجرا گردیده بود و کار خود را در مدت زمان مشخصی انجام داد و حال نیاز به کابرد دیگری ایجد شده است به کاربری جدید فرهنگی هنری تبدیل میگردد .

نقش معماری و طراحی داخلی در این بنا تغییر کالبد و فضاها به تناسب عملکرد جدید می باشد . که در نهایت استاندارد های مطلوب کاربری جدید، طراحی و اجرا گردد .

منطور از معماری داخلی ساختمان و دکوراسیون داخلی چیست ؟

همانطور که بالاتر ذکر گردید یکی از جنبه های مهم ساخت یک بنا طراحی داخلی آن می باشد .

منظور از طراحی داخلی، طراحی و ساختن قسمت ها و فضاهای داخلی بنا ( مثلا بنای یک خانه مسکونی ) با در نظر گرفتن جنبه های بصری و هنری و همچنین عمکردی آن با توجه به ساختارعلمی ساخت و ساز معماری داخلی می باشد .

که فرد طراح سعی دارد با استفاده از خلاقیت و علم طراحی به بهبود و عملکرد کاربردی و تناسبات زیبایی فضا بر اساس نیاز و سلیقه ای مخاطب و کاربران آن فضا بپردازد .

دکوراسیون داخلی علم و خلاقیتی هست که به کالبد معماری فضا کاری ندارد .

که با وسایل و المان های فضا در ارتباط است .

و نوع طراحی و چیدمان آن در فضای معماری داخلی را شامل میشود .

مثلا در یک خانه طریقه چیدمان مبلمان یا کمد ها و یا جانمایی تخت در اتاق خواب . و یا مثلا در یک اداره نحوه طراحی و ساخت کمد های فایل یا جانمایی میز ها …

در کل معماری داخلی و دکوراسیون داخلی به یکدیگر بسیار نزدیک میباشد .

بهتراست یک فرد طراح علاوه برعلم معماری داخلی به علم دکوراسیون داخلی و چیدمان هم مسلط باشد .

تا این دو در هماهنگی با یکدیگر به نیازهای عملکردی و زیباشناسی کاربران پاسخ دهد .   

5/5 - (3 امتیاز)
تماس با کارشناس