اصول طراحی فضای اداری

هر اصل طراحی داخلی اداری کاملاً کاربردی، شامل استانداردها و دستورالعمل های دقیق ارائه شده است. هدف از این اصول طراحی فضاهای اداری با کیفیت، مقرون به صرفه و کاربردی است. طراحی یک فضای اداری با پلان باز باید به اندازه کافی پویا باشد تا کارمندان بتوانند راحت کار کنند. کارکنان باید تشویق شوند تا از فناوری‌های کمکی تحرک استفاده کنند تا به آنها انعطاف‌پذیری برای استفاده از کل فضا به عنوان محل کار بدهند.

6 اصل طراحی فضای اداری

1.نورپردازی

نورپردازی بخش مهمی از هر مفهوم طراحی را ایفا می کند و صرفاً به دلایل زیبایی شناختی نیست. می تواند بر موارد زیر تأثیر بگذارد:

 • تصمیم گیری
 • بهره وری
 • خواب
 • سلامتی و تندرستی
 • و…

نورپردازی سنتی اداری – به ویژه لوله های فلورسنت – به ارزان بودن و ارائه نور مصنوعی با کیفیت پایین شهرت دارد. با این حال، شرکت‌ها شروع به درک این موضوع کرده‌اند که سرمایه‌گذاری در نورپردازی با کیفیت بالا و – مهمتر از همه – به حداکثر رساندن نور طبیعی در محل کار در هر کجا که ممکن است، نیروی کار شادتر و سازنده‌تری را ایجاد می‌کند.

 

 

2.رنگ

هنگام تزئین فضای کاری، انتخاب رنگ نباید خودسرانه باشد. همچنین نباید به برندسازی شرکت محدود شود. تأثیری که رنگ‌های مختلف می‌توانند بر وضعیت ذهنی افراد بگذارند به خوبی مستند شده است، بنابراین منطقی است که از این موضوع در محیط کار استفاده کنیم.

 

 

 

3. سلامتی و تندرستی

البته، در نظر گرفتن سلامت و رفاه کارکنان هنگام طراحی فضاهای کاری به طور طبیعی شامل عناصر فردی مانند نور، رنگ و مبلمان می شود. اما توجه جداگانه ای را نیز ایجاب می کند. به عنوان مثال، تحقیقاتی که ما انجام دادیم نشان داد که داشتن یک فضای هدفمند در محل کار برای استراحت برای یک نفر از هر پنج نفر مهم است.

آوردن طبیعت به دفتر کار می تواند یک اقدام ساده اما موثر برای مقابله با اثرات استرس ناشی از کار باشد. به عنوان مثال، دیوارهای زیستی – یک روند اخیر که دیوارهای پوشش گیاهی را به فضای اداری معرفی می کند – می تواند با بهبود کیفیت هوا، کاهش صدای بیش از حد و ایجاد حس آرامش در دفتر، تأثیر مثبتی بر رفاه کارکنان داشته باشد. به کارکنان خود نشان دهید که سلامت و تندرستی آنها در ایجاد طرح های طراحی و چیدمان دفتر – با گوش دادن به نیازها و ترجیحات کاری آنها – یک اولویت برای حفظ یک فرهنگ سازمانی شاد و سالم است.

4.مبلمان

مبلمان اداری در سال‌های اخیر پیشرفت زیادی کرده است و شرکت‌ها به مزایای سرمایه‌گذاری در قطعات باکیفیت که انعطاف‌پذیری، دوام و پشتیبانی ارگونومیک را ارائه می‌دهند، پی برده‌اند. این رویکرد مدولار، که شامل گزینه ای برای نصب پارتیشن ها برای افزایش حریم خصوصی برای کارهای فردی یا گروهی کوچک است، به کارکنان این امکان را می دهد که در صورت لزوم روی میز یکدیگر کار کنند. انتخاب مبلمان مناسب بخش کلیدی هر پروژه تجهیز اداری است.

5.پذیرایی

اولین برداشت از کسب و کار شما – هم برای مشتریان و هم برای کارمندان احتمالی – مطمئناً ارزش توجه جدی را دارد. نکات طراحی زیادی وجود دارد که می تواند به ایجاد محیط عالی در این منطقه کمک کند، از جمله:

 • نمایش هنر روی دیوارها
 • استفاده از مبلمان راحت و در عین حال بادوام
 • نشان دادن جوایز و افتخارات خود
 • نگه داشتن مطالب مارک در نمایش
 • با استفاده از پاشش رنگ های روشن، مانند سرخابی
 • و…

6. تقسیم بندی صحیح فضای اداری

تقسیم بندی صحیح محیط کاری یکی دیگر از ویژگی های یک دکوراسیون اداری استاندارد است. هر محیط اداری باید به نسبت نوع کاری هر کارمند فضای مخصوص به او را در نظر بگیرد. یک طراح داخلی به خوبی با این موضوع آشنا است و در هنگام طراحی بخشهای هر شرکت و تعداد افراد فعال در آن را در نظر می گیرد. جایگاه هر فرد هم در طراحی داخلی هر فضا تاثیر گذار است. به طور مثال کارکنان قسمت فروش که ساعات طولانی با تلفن صحبت می کنند باید از دیگر بخش ها جدا باشند. در صورت محدود بودن فضا با استفاده از پارتیشن اداری که عایق صدا است فضای آنها را جدا کرد.

هر کارمند باید در محیط کاری خود احساس آرامش داشته باشد، تا بتوانند با تمرکز کامل وظایف خود مشغول شوند. تمام این عوامل بر تعامل مثبت میان کارمندان و مدیران نقش بسازیی دارد. هر فردی، هنگام مراجعه به شرکت بدون هیچ اتلاف وقتی به قسمتی که در نظر دارد مراجعه می کند پس با این نظم و جایگاه ‘ مناسب تمام کسانی که در شرکت مشغول به کار می باشند، احساس رضایت و آرامش می کنند.

این احساس در کارکنان باعث می شود که کار و فعالیت های خود را خیلی خوب انجام دهند. پیشرفت کاری آنها زیاد می شود و این نتیجه عالی همکاری بین کارکنان را تقویت می کند و بر کارهای آنها اثر دوچندانی می گذارد. وقتی محیط اداری، دارای دکوراسیون زیبایی باشد گاهی می تواند تا حدی بر طرز فکر ارباب رجوعان اثر بگذارد.

اثرات منفی طراحی فضای اداری غیر استاندارد

وقتی استانداردهای طراحی و دکوراسیون اداری را رعایت نکنیم این تأثیرات منفی می تواند بر روی تمامی کارکردهای کارکنان شرکت اثر بگذارد.زمانی که ارباب رجوع وارد دفتر یا شرکت می شود، دکوراسیون اداری زیبا و مدرن، ‘ باعث به وجود آمدن اعتماد، جلب توجه و روحیه و اطمینان مشتری ها و در ادامه، شرایط کسب و کار برای همگی موفقیت آمیز میشود.

پس طراحی کردن محیط های اداری امری جدی و خیلی مهم می باشد.

 

برای مشاوره تخصصی با کارشناسان گروه معماری سفید با شماره های زیر تماس بگیرید:

۰۹۱۲-۲۷۹-۴۳۸۹

۰۹۱۲-۸۷۰-۹۹۸۰

 

رعایت نکته های مربوطه طراحی اداری

محیطی که کارکنان در آنجا همگی با هم کار می کنند، اثر زیادی بر روی تمرکز و روند کاریشان خواهد داشت. اگر دکوراسیون دفاتر اداری طوری باشد که کارکنان بتوانند به خوبی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند می تواند بر روی روحیه کاری آن ها اثر بسزایی بگذارد. وقتی که ما از کار و محیط اداری صحبت ‘ می کنیم منظور همگی ما جایی می باشد که افراد در ارگانها و سازمان های گوناگون با داشتن سمتهای مختلف با یکدیگر در آن کار می کنند و طراحی آن محیط می تواند اثر زیادی بر خروجی کارهایشان داشته باشد

کلام آخر

با توجه به موارد فوق، اگر طراحی و دکوراسیون با دقت زیادی انجام گیرد و قوانین را به صورت کامل رعایت کنید، باعث می شود که سودآوری تمامی بخش های شرکت خیلی بیشتر شود. پس باید بعضی نکات را رعایت کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. نحوه طراحی محصول، چیدمان و انتخاب متریال توسط شرکت طراحی داخلی سفید با تنوع بالا و لزوم حفظ یکپارچگی و ثبات بصری در کنار تنوع محصولات مورد نظر، هارمونی بی نظیری به هر پروژه ای میبخشد.

 

سوالات متداول اصول طراحی فضای اداری

اثرات مفید یک طراحی فضای اداری استاندارد را ذکر کنید؟

اگر طراحی و دکوراسیون با دقت زیادی انجام گیرد و قوانین را به صورت کامل رعایت کنید، باعث می شود که سودآوری تمامی بخش های شرکت خیلی بیشتر شود.

بهترین شرکت طراحی داخلی؟

بی شک شرکت طراحی داخلی سفید

مشاوره تخصصی پیرامون طراحی داخلی اداری از طریق شماره تلفن های زیر؟

0912-8709980 - 021-22650760 - 021-22650761

5/5 - (3 امتیاز)
Call Now Buttonتماس با کارشناس