نکات مهم روف گاردن

آیا به این فکر می کنید که پشت بام خود را به یک باغ تبدیل کنید؟ باغبانی روی پشت بام چالش ها و اخطارهای منحصر به فرد خود را دارد که ممکن است حتی با تجربه ترین باغبان ها را شگفت زده کند.

روف گاردن چیست؟

روف گاردن یا باغ بام، در تعریف عامیانه به فضای سبز روی پشت بام گفته می شود که فضای سبز بر روی سقف (پشت بام، حیاط) اجرا شده باشد و بستر کشت گیاه، در ارتفاعی بالاتر از سطح خاک زمین بر روی بستر مصنوعی پشت بام شکل گرفته باشد. روف گاردن یا در زبان فارسی باغ بام، این فرصت را برای شما فراهم می کند که باغ شما مشرف به شهر باشد و شما بتوانید از مناظر لذت ببرید. امروزه با پیشرفت علم می توان بر روی بام خانه ها و ساختمان های بلند یک باغ زیبا با انواع گیاهان ایجاد کرد.

نحوه طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن، جایی که گیاهان به طور طبیعی رشد نمی کنند، تجربه ای کاملا متفاوت از طراحی باغ روی زمینی است که گیاهان زیادی در آن رشد می کنند. نکات کلیدی که باید در نظر بگیرید این است که آیا می توانید گیاهان را به آنجا ببرید، آیا آنها در محیط زیست زنده می مانند و آیا برای فضا خیلی بزرگ می شوند؟

یکی از اشتباهاتی که من فکر می کنم مردم با باغ های پشت بام مرتکب می شوند این است که به اندازه کافی جاه طلب نیستند. اگر به یک باغ موفق فکر می کنید، گیاهان زیادی وجود خواهند داشت که الگوها، سایه ها و مناظر خلاقانه می سازند. شما می‌خواهید همان جلوه‌ها را روی تراس پشت بام ایجاد کنید، بنابراین چند گلدان در لبه تراس این کار را نمی‌کنند و همیشه مانند مجموعه‌ای خطی و آرام از گیاهان به نظر می‌رسند. برای تراس پشت بام Plimsoll، فضا را قطع کردیم تا نماهای طولانی و اتاق های باغ ایجاد کنیم. ما همچنین از کاشت لایه ای با کاشت کار در ارتفاع های مختلف استفاده کردیم. من فکر می کنم این یکی از عناصری است که بیشترین موفقیت را داشت.

نکات مهم برای ساخت روف گاردن یا بام سبز

محل اجرای روف گاردن لزوما بام ساختمان نیست. لابی ســـاختمانها، بـــا توجـــه بـــه اینکـــه اصولا روی ســـقف اجـــرا می شـــوند یکی از گزینه هایـــی هســـتند کـــه سیســـتم بـــام ســـبز یا باغ بام روی آنهـــا قابـــل اجراســـت.

 

طراحی روف گاردن در زعفرانیه

 

پاسیو ها نیـــز از ایـــن قاعـــده مســـتثنی نیســـتند و مـــکان مناســـبی بـــرای اجـــرای روف گاردن هســـتند. تراس هـــا، بـــه علت خصوصـــی بـــودن، یکی از اولیـــن هدفهای اجرای این سیســـتم  هســـتند. پوشـــیده بودن سقف تراســـها باعث ایجاد محیطـــی متفاوت با بـــام از نظر عملکرد هســـتند.

  • گیاه مناسب روف گاردن

ویژگی هایی مانند میزان تحمل گرما و نور مستقیم خورشید و رشد ریشه گیاه باید در زمان تهیه گیاه در نظر گرفته شود.

  • فضای سبز روی پشت بام

فضای سبز می تواند ترکیبی از گیاهان و گلدان و بوته میوه باشد.

  • آبیاری اتوماتیک روف

برای حفظ و نگهداری گیاهان و آبیاری گیاهان در زمان های مشخص از آبیاری اتوماتیک و قطره‌ای هوشمند استفاده می شود که از اجزای اصلی و مهم به شمار می آید.

  • نورپردازی فضای سبز پشت بام

از عناصری که در طراحی لاکچری و زیبای روف بسیار مؤثر است و هزینه بالایی دارد.

  • زیرسازی پشت بام

روش مدولار زیر سازی استاندارد بام را انجام می دهد و آماده سازی سطح تمام پشت بام صورت می گیرد.

  • کف سازی فضای پشت بام

کف به سه صورت چوبی و شن و قلوه سنگ تزئینی ارائه می شود. هرچه میزان و سطح این کف‌ ها بیشتر باشد هزینه هم بیشتر می شود.

  • تجهیزات جانبی پشت‌ بام

آلاچیق، آتریوم، مبلمان آبنما، فضاهایی مانند آشپزخانه همه جزو تجهیزات جانبی هستند. در اجرای روف گاردن قیمت پایین مساوی است با کیفیت پایین یک محصول، پس در نظر بگیرید که استفاده از متریال و المان های نامناسب در این پروژه‌ها دارای هزینه‌های بعدی سنگینتری خواهد بود.

اصول طراحی روف گاردن چیست؟

برای تراس پشت بام موارد عملی زیادی وجود دارد که مهمتر از آن وزنی است که می تواند تحمل کند. شما می توانید وزن سطح کاشت خود را بر حسب متر مکعب خاک اشباع محاسبه کنید زیرا این عنصر سنگین ترین عنصر است. جای تعجب است که خاک چقدر باید کم عمق باشد تا از حد مجاز وزن تجاوز نکند. بقیه قسمت های کاشت را می توان با یک محصول سبک وزن مانند LECA پر کرد. ظروف باید از جنس استیل 3 میلی متری با کیفیت و کاملا گالوانیزه باشند تا زنگ نزنند. آنها را می توان با رنگی ملایم پوشانده شد که به جای برجسته کردن، ترکیب می شود – این گیاهانی هستند که شما می خواهید از آنها استفاده کنید. اگر سبک را دوست دارید، فولاد کورتن نیز انتخاب عملی خوبی است.

 
تراس های پشت بام اغلب دارای یک کف معلق هستند که به این معنی است که آب می تواند از سطح کف عبور کند و به سیستم زهکشی زیرین برسد. این بدان معنی است که سنگ یا چینی به عنوان یک انتخاب کف کاربرد دارد. من سعی می‌کنم ظروف چینی را انتخاب کنم که با تابش نور خورشید و درخشان شدن آن، خیلی روشن نباشد. تخته عرشه کامپوزیت ماندگاری بالایی دارد و نگهداری کمی دارد.

مهم است که باغ را آماده کنید تا به محض اینکه هوا اجازه دهد، از آن لذت ببرید. شما به مقداری صندلی و کمی سایه نیاز دارید. یکی از چیزهایی که همیشه به آن فکر نمی‌کنید باد است، بنابراین باید مکانی را پیدا کنید که در صورت امکان نسبتاً سرپناه باشد. نکته دیگری که باید در مورد آن فکر کنید این است که تراس های پشت بام و بالکن ها اغلب از داخل مشاهده می شوند و بنابراین ایده خوبی است که گیاهان را مستقیماً به سمت پنجره ها بیاورید تا حتی بدون بیرون آمدن احساس کنید که بخشی از باغ هستید.

چگونه روف گاردن بسازیم؟

اول از همه، دریابید که قوانین محلی، قوانین املاک اجاره، یا مقررات انجمن صاحب خانه چگونه به باغ پشت بام نگاه می کنند. باغ های پشت بام ممکن است ممنوع باشند یا نیاز به درمان خاصی داشته باشند و همیشه بهتر است قبل از صرف وقت و هزینه این موارد را بدانید. دوم، معمار یا پیمانکار را در اسرع وقت درگیر کنید. برای کل فرآیند ساخت باغ به معمار یا پیمانکار نیاز ندارید، اما به آنها نیاز دارید که به شما بگویند آیا ساختمان برای ساخت یک باغ روی پشت بام ایمن است یا خیر. برخی از ساختمان ها به سادگی برای تحمل وزن اضافی که یک باغ روی پشت بام اضافه می کند طراحی نشده اند. ساختمان های دیگر ممکن است بتوانند وزن اضافی را تحمل کنند، اما ممکن است فقط وزن محدودی را تحمل کنند.

یک  طراح یا پیمانکار باید بتواند به شما بگوید که آیا این مورد در ساختمان شما وجود دارد یا خیر. سوم، حتی اگر ساختمان شما از نظر ساختاری بتواند وزن اضافی را تحمل کند، وزن باغ پشت بام شما باید در طراحی شما نقش داشته باشد. سعی کنید تا حد امکان از وزن کمتری استفاده کنید. از ظروف کاشت پلاستیکی، فایبرگلاس یا فوم استفاده کنید و از سنگفرش خودداری کنید. به جای خاک باغچه از خاک سبک گلدان استفاده کنید. از بادام زمینی استایروفوم برای زهکشی به جای سنگ یا خرده سفال استفاده کنید.

 

طراحی روف گاردن در زعفرانیه

 

انواع روف گاردن کدامند؟

این مکان در اغلب شهرها بسیار پرطرفدار شده و موردتوجه واقع‌شده است، بر اساس نوع طراحی و اجرا، به دو نوع تقسیم‌بندی می‌شود.

1.حالت گسترده

در این نوع بام باغ که کم‌ عمق است، می‌توان صرفاً از گیاهان خاصی استفاده کرد که دارای ریشه‌های کوتاه هستند و برای رشد به خاک کمی‌نیاز دارند. همچنین به دلیل وزن سبکی که این بام‌ها دارند و در سطح صاف و وسیعی استفاده می‌گردند، از هزینه طراحی و اجرای مناسب‌تری نیز برخوردار هستند.

2.نوع متراکم

این نوع از بام باغ‌ها دارای زیرسازی همانند سطح زمین هستند و توانایی نگهداری و رشد هر نوع گیاه یا بوته‌ای را دارند. به دلیل استفاده از مصالح و خاک فراوان در این فضا، وزن بسیار زیادی را بر ساختمان تحمیل می‌کند. به همین دلیل هنگام طراحی و اجرا لازم است به قدرت تحمل ساختمان نیز دقت کرد.

همچنین استفاده از مصالح زیاد، باعث شده است که اجرای این روش هزینه‌های زیادی را برای افراد به دنبال داشته باشد. علاوه ‌بر این اگر ساختمان موردنظر مقاومت لازم برای تحمل وزن مصالح را نداشت، لازم است روش‌هایی برای افزایش مقاومت ساختمان نیز به کار برد که این امر نیز دارای هزینه‌ کمی‌نیست.

کلام آخر

برای ساکنان شهر، دسترسی به فضای سبز دشوار است – حداقل زمانی که در سطح زمین است. همانطور که در کتاب Living Roofs (teNeues، 55 دلار) نشان داده شده است، باغ های پشت بام و بام های سبز حیاط خلوت های جدید هستند. نویسنده اشلی پن، معمار منظر و عضو رسمی موسسه منظر بریتانیا، گیاهان و مواد مورد استفاده در 35 پروژه در سراسر جهان، از آستین، تگزاس، تا هوشی مین، ویتنام را فهرست‌بندی می‌کند. مزایای سقف نشیمن به زیبایی طبیعی آن محدود نمی شود.

پن می‌نویسد: «به‌علاوه فضای زندگی اضافی، بام‌های سبز می‌توانند مجموعه‌ای از مزایای دیگر، از جمله افزایش ارزش دارایی‌ها، حمایت از تنوع زیستی، فیلتر کردن آلودگی هوا، و حتی کاهش رواناب‌های طوفانی و کاهش سرریز را به آن اضافه کنند.» چه بخواهید از یک بام سبز با تعمیر و نگهداری بالا، پر از درختان بزرگ، یا کاشت یک باغ ظروف کوچک استفاده کنید، فضای به دست آمده می تواند به عنوان یک اتاق در فضای باز اضافی برای استراحت در فضای باز، ناهار خوری، و سرگرمی هایی که می توانید در آن قرار دهید عمل کند.

سوالات متداول روف گاردن

روف گاردن چیست؟

همان طور که گفته شد روف گاردن ها فضاهای سبز در طبقات بالای ساختمان های مسکونی، صنعتی و تجاری هستند که برای تفریح، فضاهای بازی، سایه و سرپناه، تولید غذا، تنظیم دما، بهبود فضای معماری و ایجاد زیستگاه مناسب برای پرندگان و ... ایجاد میشوند.

آیا می توانم یک باغ روی پشت بام خود داشته باشم؟

بله، هر چیزی ممکن است. ابتدا، دانستن تفاوت بین روف گاردن و بام سبز مهم است. بام سبز را می توان روی هر سقفی، حتی سقف شیبدار انجام داد. یک بام سبز معمولاً از سینی های کم عمق پلاستیکی یا فلزی تشکیل شده است که با سموم، علف ها یا گل های وحشی چند ساله پر شده اند. سبک وزن است و نصب آن آسان است. یک روف گاردن معمولاً از گلدان های بزرگتر پر از ترکیبی از گیاهان همیشه سبز، گل ها، درختچه ها و علف ها تشکیل شده است. یک روف گاردن همچنین ممکن است شامل اثاثیه فضای باز باشد و می تواند به عنوان یک اتاق در فضای باز در نظر گرفته شود. یک روف گاردن معمولاً بر روی یک سطح پشت بام مسطح وجود دارد، به دلیل وزن مواد و نحوه استفاده از فضا.

طراحی روف گاردن چگونه انجام می‌شود؟

طراحی بام سبز یک فعالیت حرفه ای است که توسط تیم طراحی مجرب و حرفه ای سفید با توجه به بودجه، اندازه و عناصر مورد نظر مشتری انجام می شود. برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید

انواع روف گاردن را نام ببرید؟

این مکان در اغلب شهرها بسیار پرطرفدار شده و موردتوجه واقع‌شده است، بر اساس نوع طراحی و اجرا، به دو نوع تقسیم‌بندی می‌شود.حالت گسترده و متراکم

آیا امکان ایجاد روف گاردن در تمام پشت بام ها وجود دارد؟

خیر، بستگی به سطح مقاومت ساختمان دارد

اجرای روف گاردن به روش پرتابل مدولار چگونه است؟

روش مدولار پرتابل روش استاندارد جهانی می باشد، با استفاده از روش پرتابل مدولار شرکت دکوراسیون داخلی سفید کمترین آسیب به سطح پشت بام و ایزولاسیون شما وارد می شود. بدون کوچک ترین اتصال به سطح بام شما. از طرفی به دلیل پیش ساخته بودن از سرعت ساخت بالاتری نسبت به سایر روش های ساخت روف گاردن برخوردار است.

5/5 - (4 امتیاز)